Nie daj się grypie!

źródło: pinterest
źródło: pinterest

Sezon jesienno-zimowy to czas większej zachorowalności na grypę. Co prawda jej szczyt przypada między styczniem, a marcem, jednakże już teraz warto przyswoić nieco informacji na temat tej choroby. Jak wiadomo – grypa atakuje nagle i niespodziewanie. W przeciwieństwie do przeziębienia, nie pyta nas o zdanie i z dnia na dzień ścina z nóg. Trzeba pamiętać, że nieleczona, może zakończyć się groźnymi powikłaniami. Dlatego też jeśli już zachorujecie na grypę – nie lekceważcie jej.

Jak można się zarazić?

Biorąc pod uwagę fakt, że grypa jest chorobą wirusową, zarażenie się nią następuje zazwyczaj drogą kropelkową. Osoby, które są już chore na grypę – kaszlą i kichają, a co za tym idzie, rozsiewają wirusy. Przebywając w towarzystwie chorób osób sprzyja zachorowalności na grypę. Do zarażenia grypą może dojść także na skutek dotknięcia powierzchni, na której znajdują się wirusy. Bardzo często są to poręcze od schodów w obiektach użyteczności publicznej, klamki od publicznej toalety, lady w sklepie, itp.

Objawy grypy

źródło: pinterest
źródło: pinterest

Tak jak wcześniej pisałam – grypa atakuje nagle i niespodziewanie. Zazwyczaj pierwszym objawem, który pojawia się u osoby chorej jest gorączka. W przeciwieństwie do zwykłego przeziębienia, temperatura przy grypie jest bardzo wysoka. Może sięgać nawet 39-40 stopni Celsjusza. Do typowych objawów choroby należą również: ból gardła, ból głowy i kaszel. Katar w grypie występuje dość rzadko, co oczywiście nie znaczy, że nie może się pojawić.

U niektórych osób chorujących na grypę mogą wystąpić drgawki gorączkowe. U innych może pojawić się senność i ogólne osłabienie organizmu. U jeszcze innych mogą wystąpić bóle brzucha i nudności.

Typowym objawem grypy, który nie występuje w przeziębieniu są bóle mięśni i stawów. Typowy jest brak energii i apetytu. Osoba chora może czuć się rozbita i nie mieć na nic sił i ochoty. W zależności od wieku pacjenta – objawy mogą być słabsze lub silniejsze. Im starsza jest osoba chorująca, tym objawy mogą być poważniejsze i bardziej dokuczliwe.

Jak leczyć grypę?

W leczeniu grypy zazwyczaj stosuje się leki obniżające gorączkę i leki przeciwkaszlowe. Pomocne są wszelkie mikstury napotne, które pomagają wypocić chorobę. W przypadkach o ciężkim przebiegu, po laboratoryjnym potwierdzeniu zakażenia wirusem grypy typu A, stosuje się leki przeciwwirusowe ( kliknij ).

Jak zapobiegać grypie?

źródło: pinterest
źródło: pinterest

Należy pamiętać, że zawsze lepiej zapobiegać chorobie, niż ją później leczyć. I mimo, że są preparaty przeciwgorączkowe i leki przeciwwirusowe, które doskonale radzą sobie z chorobą, to jednak warto zadbać, aby grypa nas nie dopadła. Jak to zrobić? Przede wszystkim dbając o odpowiednie ubieranie się i dietę.

W okresie jesienno-zimowym bardzo ważną kwestią jest właściwy strój. Niektórzy powiadają, że nie ma złej pogody, są tylko źle ubrani ludzie. Zadbajcie więc o to, aby ubierać się tak, żeby nie zachorować. Przede wszystkim nie przegrzewajcie się. Idealny sposób ubierania się, to ubieranie na cebulkę tak, aby w każdej chwili móc zdjąć zbędne warstwy odzieży.

Bardzo ważna jest także zdrowa dieta, obfitująca w witaminy i minerały. Jesienią i zimą powinniśmy zajadać się warzywami i owocami, zwłaszcza tymi, które posiadają witaminę C i cynk. Warto też sięgać po produkty rozgrzewające organizm i będące naturalnymi antybiotykami, jak czosnek, cynamon, kardamon, miód, imbir czy kasza jaglana.

Jesienią i zimą można również uciec się do przyjmowania suplementów. Szczególnie polecana jest witamina C, która utrudnia przenikanie drobnoustrojów przez błony śluzowe.

Bardzo ważne jest także unikanie dużych skupisk ludzkich, bowiem tam ryzyko zakażenia jest największe. Zamiast więc na spacer po centrum handlowym, wybierzcie się na spacer do lasu. Ruch na świeżym powietrzu przyniesie także inne korzyści – pozwoli zahartować organizm i przyczyni się do zwiększenia odporności.

 

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.