W świecie biochemii i dietetyki można zagubić się wśród pojęć, jakimi określa się małe i duże pierwiastki znajdujące się w jedzeniu oraz naszym organizmie. Często mylone są pojęcia makroskładników, makroelementów i mikroelementów. Chociaż te ostatnie w ludzkiej świadomości rozpoznawane są jako witaminy i minerały. Skoro makroskładniki to białko, tłuszcz i węglowodany, to czym są makroelementy? Okazuje się, że mają sporo wspólnego zarówno z jedną, jak i drugą grupą składników, będąc czymś w rodzaju spoiwa zapewniającego zdrowie i efekty sportowe.
Makroelementy niezbędne do wysiłku fizycznego
Promowane w telewizji preparaty z magnezem wcale nie są chwytem reklamowym na kasę. Faktem jest, że ponad połowa społeczeństwa ma jego znaczny niedobór. Na ten fakt składa się kiepska dieta, w której brakuje wartościowych nasion, orzechów i dobrej jakości wody wypijanej każdego dnia. Magnez to makroelement, o który powinien zadbać każdy sportowiec. Bez niego wapń i fosfor nie zbuduje struktury tkanki kostnej i nie zapewni jej odpowiedniej twardości. Poza tym osoby aktywne mogą odczuwać zwiększoną ilość niekontrolowanych skurczy mięśni. Wapń to także makroelement, który oprócz naszych kości, wspiera również krew, układ nerwowy oraz regenerację mięśni. Bardzo ważnym elementem związanym nie tyle z wysiłkiem fizycznym ile z jego efektami jest sód. Potrzebujemy go każdego dnia. Jednak spożywanie 10-15g soli kuchennej w potrawach będzie kiepskim pomysłem. Dużo lepsze jest dodawanie do jedzenia soli himalajskiej w ilości 1-2g dziennie. Zbyt duża ilość sodu spowoduje zatrzymanie wody co, nie wygląda estetycznie. Natomiast niedobór może pogorszyć wyniki sportowe ze względu na oddziaływanie na nerwy i komórki mięśniowej tego pierwiastka. Te i inne makroelementy potrzebne naszemu organizmowi znajdziemy w suplementach Vigor UP! (przeczytaj).
Oddychanie ważne w zdobywaniu makroelementów
Tlen sam w sobie również jest makroelementem. Zajmuje jedną z największych powierzchni na ziemi, zaraz po wodorze, który również znajduje się na naszej liście. Zadaniem tlenu połączonego z wodorem i węglem jest utlenianie komórek. Współczesna medycyna i kosmetyka korzysta z wiedzy na temat tlenu w swoich zabiegach odmładzających. Oksydacja pozwala polepszyć stan skóry i w pewnym stopniu odmłodzić ją o kilka lat. Zabiegi trwają nawet 4-5 nieprzerwanych miesięcy. Okazuje się, że tlen może działać przeciwbólowo i pobudzać układ immunologiczny zwiększając naszą odporność i walcząc z bakteriami i wiarusami chorobotwórczymi.
Witaminy, minerały, mikro, makro i inne pierwiastki niedostrzegalne ludzkim okiem działają w nierozerwalnej synergii, wpływając na zdrowie i efekty sportowe. Zagłębiając się w naukę, jaką jest biochemia, dojdziemy do wniosku, że właściwe proporcje makro i mikroelementów oraz składników odżywczych są w stanie zapobiegać wszystkim chorobom. Także tym mającym podłoże genetyczne, które wcale nie gwarantuje nam złego stanu zdrowia w zaawansowanym wieku.