Problemy skórne i sposoby ich leczenia

źródło: pinterest
źródło: pinterest

Trądzik to wciąż bardzo poważny problem wielu osób. Wbrew pozorom nie dotyczy tylko ludzi młodych, w okresie dojrzewania. Również osoby dorosłe i dojrzałe mogą się z nim borykać. W 80% przypadków trądzik rozwija się u kobiet, które przechodzą wahania poziomu hormonów. Jakie jeszcze mogą być przyczyny powstania trądziku i jak sobie z nim radzić? O tym, poniżej. 

Przyczyny trądziku

Dawniej pojawienie się zmian skórnych było kojarzone z niewłaściwą higieną i pielęgnacją skóry, a raczej ich brakiem. Dziś wiemy, że nie w tym tkwi problem. Trądzik poza wahaniami hormonów, bardzo często jest następstwem przyjmowania niektórych leków. Do głównych winowajców należą sterydy i lit. Bardzo często wynika też z predyspozycji genetycznych. Jeśli wasi rodzice mieli w przeszłości trądzik, istnieje duże prawdopodobieństwo, że i wy będziecie się z nim zmagać.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że osoby ze skórą tłustą i świecącą są bardziej narażone na wystąpienie zmian skórnych, aniżeli osoby ze skórą normalną czy nawet suchą. Dlaczego? Bo skóra tłusta stwarza doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii trądzikowych, które namnażając się, wywołują podrażnienia i zapalenie w obrębie gruczołów łojowych.

Istnieje również szereg czynników pogarszających stan skóry trądzikowej. Są to m.in. spożywanie nadmiernej ilości węglowodanów prostych, spożywanie zbyt dużych ilości mleka i produktów mlecznych, a także palenie papierosów. Kondycję skóry może pogarszać także stosowanie produktów zatykających pory do codziennej pielęgnacji twarzy.

Leczenie zmian skórnych

Mimo, że nie wynaleziono jeszcze jednego skutecznego sposobu na wyleczenie trądziku, to jednak z powodzeniem można leczyć jego objawy. W przypadku objawów bardzo nasilonych najczęściej stosuje się leczenie farmakologiczne. Przy łagodniejszych postaciach trądziku – doskonałe efekty zapewnia leczenie niefarmakologiczne. Należy pamiętać, że im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym większe są szanse na całkowite pozbycie się zmian skórnych.

Do jednych z najskuteczniejszych leków na trądzik należą RETINOIDY – głównie do stosowania miejscowego. Normalizują one nieprawidłowe rogowacenie i działają przeciwzapalnie. RETINOIDY z powodzeniem można stosować na trądzik zapalny i zaskórnikowy.

Zadowalające efekty przynosi także KWAS AZELAINOWY, który sprawdza się w oczyszczaniu skóry z martwych komórek. Doskonale eliminuje też bakterie odpowiedzialne za nieestetyczne zmiany na skórze.

Pomocne są również LEKI ANTYBAKTERYJNE do stosowania miejscowego. Dzięki działaniu antybakteryjnemu i antyseptycznemu, skutecznie ograniczają nadmierne namnażanie się bakterii w obrębie zatkanych mieszków włosowych.

Dodatkowe wspomaganie

Eucerin - żel oczyszczający do skóry trądzikowej (źródło: eucerin.pl)
Eucerin – żel oczyszczający do skóry trądzikowej (źródło: eucerin.pl)

W trakcie leczenia trądziku należy przestrzegać kilku zasad, które pomogą utrzymać skórę w lepszej formie. Przede wszystkim należy pamiętać, aby skórę z problemami myć letnią (najlepiej przegotowaną) wodą przy użyciu odpowiednich preparatów, jak np. żel oczyszczając Eucerin DermoPURIFYER. Nie można zapomnieć o systematycznej aplikacji odpowiedniego do potrzeb skóry trądzikowej kremu. Polecam wam Eucerin DermoPURIFYER – aktywny krem na noc. Zawsze przed położeniem się spać należy wykonać sumienny demakijaż.

Jeśli chodzi o makijaż, to można go wykonywać, ale pod warunkiem, że kosmetyki kolorowe nie będą zatykać porów.

I na koniec –  najważniejsze: krosty należy pozostawić same sobie, a co za tym idzie, nie należy ich wyciskać. Ruszanie wyprysków powoduje tylko pogorszenie problemu.

 

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.