Helitoza, czyli nieświeży oddech potrafi bardzo utrudnić życie i wpędzić w poważne kompleksy. Może być schorzeniem nawracającym lub przewlekłym. Najczęściej pojawia się rano – zaraz po przebudzeniu. Przyczyny nieświeżego oddechu mogą być różne. Najczęściej wymienia się bakterie odpowiedzialne za proces fermentacji w jamie ustnej, choć oczywiście to nie wszystko. Nieświeży oddech może wynikać z nieprawidłowo założonego wypełnienia w zębach oraz protezy, a także schorzeń ślinianek, stosowania leków antycholinergicznych. Bardzo często za nieświeżym oddechem stoi także nieprawidłowa higiena jamy ustnej lub zupełny jej brak.
Główne przyczyny nieświeżego oddechu
Nieprawidłowa higiena jamy ustnej to jedno. Stosowanie niektórych leków to drugie. Bardzo często nieświeży oddech może zwiastować różne choroby. Wśród nich wymienia się chore zatoki lub migdałki, zapalenie błony śluzowej nosa lub gardła. Kolejne to schorzenia przewodu pokarmowego, m.in. choroba wrzodowa, zapalenie błony śluzowej żołądka, zespół złego wchłaniania, grzybica albo ostry nieżyt przewodu pokarmowego. Zdarza się, że nieprzyjemny zapach z ust towarzyszy chorobom płuc. Może też świadczyć o cukrzycy lub schorzeniach nerek.
Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że nieświeży oddech bywa także konsekwencją silnego stresu. Nieraz występuje podczas miesiączki, menopauzy, co jest silnie związane z zaburzeniami równowagi hormonalnej. Czasami nieświeży oddech może pojawić się na skutek diety odchudzającej.
Jak zwalczyć nieświeży oddech – higiena jamy ustnej
Mimo, że nieświeży oddech jest problemem dość poważnym głównie ze względów estetycznych, to jednak można go rozwiązać. Wbrew pozorom walka o świeży oddech nie jest taka trudna, jak się wydaje. O ile halitoza nie wynika z wyżej wymienionych chorób, podstawą w jej zwalczaniu powinna być właściwa, a przede wszystkim sumienna higiena jamy ustnej. Dobrze jest także odwiedzić dentystę, który wspomoże Was w walce z nieświeżym oddechem.
Co do higieny jamy ustnej, należy pamiętać o tym, aby zęby dokładnie myć po każdym posiłku, a jeśli nie jest to możliwe – przynajmniej 2 razy dziennie. Dobrze jest także po każdym posiłku wypłukać usta płynem do jamy ustnej. Pozwoli on pozbyć się bakterii, a także znacznie odświeży oddech (sprawdź).
Dbając o higienę jamy ustnej należy pamiętać o dokładnym szczotkowaniu zębów przez około 2-3 minuty. Nigdy krócej. Solidnie należy szczotkować zarówno przednie, jak i tylne zęby. Najwięcej uwagi warto poświęcić zębom tylnym, czyli „siódemkom” i „ósemkom”, w obrębie których gromadzi się najwięcej resztek pokarmowych. Nie wolno zapominać o wymyciu języka i wewnętrznej części policzków. To właśnie na nich gromadzi się najwięcej bakterii odpowiedzialnych za rozwój próchnicy.
Korzystne jest stosowanie past do zębów oraz płynów do płukania jamy ustnej z zawartością cynku. Cynk ma właściwości wiązania substancji siarkowych, przez co znacznie zmniejsza powodowany nimi nieprzyjemny zapach. Skuteczne są również pasty o działaniu antybakteryjnym, które pomagają zapobiegać próchnicy i chorobom dziąseł o dodatkowo zapewniają długotrwałą świeżość.
Pod ręką warto mieć także nici dentystyczne, które uporają się z resztkami pokarmowymi znajdującymi się w szczelinach między zębami.
Jak zwalczyć nieświeży oddech – woda i ziółka
Częste popijanie wody świetnie wypłukuje bakterie gromadzące się w jamie ustnej i tym samym dzień po dniu pozwala pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust. Zamiast wody, można sięgać także po ziołowe napary. Najskuteczniejsze są te z szałwii i rumianku, które wykazują działanie antybakteryjne. Napar z szałwii lub rumianku pomoże odświeżyć oddech i zwalczyć drobnoustroje. Zregeneruje także błonę śluzową. Jeśli nie lubicie naparów ziołowych, zamiast je pić, płuczcie nimi jamę ustną.
Jak zwalczyć nieświeży oddech – tabletki do ssania
W walce o świeży oddech pomocne są również specjalne tabletki do ssania, które dostępne są w każdej aptece. Takie tabletki normalizują warunki w jamie ustnej, zwalczają bakterie, a także neutralizują nieprzyjemny zapach.