Zgaga po alkoholu – domowe sposoby leczenia

Zgaga, czyli nieprzyjemne pieczenie w przełyku to częsty objaw przejedzenia, używania w nadmiarze ostrych potraw, palenia papierosów czy spożywania zbyt dużej ilości tłustego jedzenia. Dość częstym zjawiskiem jest zgaga po alkoholu (kliknij), choć oczywiście wcale nie trzeba nadużywać przyjmowania napojów wyskokowych, aby zapracować sobie na przykrą dolegliwość. Niekiedy przyczyną pieczenia w przełyku jest długo trwające napięcie nerwowe i wyczerpanie psychiczne. Zgaga może też dotknąć osoby z chorobą wrzodową dwunastnicy i dróg żółciowych, jak również osoby zmagające się z chorobą refluksową. Dziś jednak omówimy zgagę, która wynika ze spożywania alkoholu. Jak ją leczyć i w jaki sposób przynieść sobie ulgę? Tego dowiecie się z poniższego artykułu. Zapraszam!

Zgaga po alkoholu – ale tylko wtedy, gdy wypijemy przed snem

Według licznie przeprowadzonych badań i opinii naukowców, zgaga po alkoholu pojawia się najczęściej wtedy, kiedy alkohol wypijany jest tuż przed pójściem spać. Najdalej 3 godziny przed położeniem się do łóżka. Badacze z jednego z amerykańskich uniwersytetów udowodnili, że u osób, które wypiły alkohol zaraz po zaśnięciu rozpoczął się proces zarzucania kwasów do przełyku. U osób, które wypiły tylko wodę takich dolegliwości nie odnotowano.

Zgaga po alkoholu – to przyniesie ulgę

Zgaga po alkoholu to dość męcząca, aczkolwiek łatwa do zwalczenia dolegliwość. Bardzo często ulgę w cierpieniu przynoszą leki zobojętniające kwas żołądkowy, które tak naprawdę dostaniemy w każdej aptece bez recepty. Działanie tych leków następuje do kilkunastu minutach od ich przyjęcia i utrzymuje się przez parę kolejnych godzin. Warto jednak pamiętać, by środki tego typu stosować tylko w razie potrzeby. Ulgę w dyskomforcie przyniesie także zjedzenie garści migdałów i wypicie naparów ziołowych. Szczególnie polecane są herbatki z imbirem, które neutralizują kwas solny, a także napary z dziurawca i mięty. Świetne efekty daje również wypicie mikstury sporządzonej z sody oczyszczonej wymieszanej z przegotowaną wodą. Dobrym rozwiązaniem będą też soki z marchwi, buraka i ogórka, które mają zasadowy odczyn.

Najważniejsza profilaktyka

Jeśli zgaga po alkoholu zdarza się nam dość często, powinniśmy zadbać o jedno – o zmianę dotychczasowego stylu życia. Przede wszystkim powinniśmy ograniczyć do minimum wszelkie imprezy, na których napoje wyskokowe są na porządku dziennym. Powinniśmy także ograniczyć wypijanie przed snem wina, piwa czy drinków. Mimo, że czasami lampka wina czy kieliszek whisky pomagają nam zasnąć, to jednak wypijane systematycznie (każdego wieczora) będą główną przyczyną problemu, jakim jest zgaga. Musimy pamiętać, że w walce ze zgagą najistotniejsza jest profilaktyka, czyli głównie odpowiednia dieta i zdrowe nawyki żywieniowe, a to oznacza także mniej alkoholu!

 

 

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.