Choroby reumatyczne ( kliknij ) najczęściej kojarzą się z bólem stawów i kości. Większość z nas myśli, że tego typu przypadłości dotyczą tylko i wyłącznie osób starszych lub w podeszłym wieku. Błąd. Reumatyzm może dotknąć także osoby młode. Choroby reumatyczne, mimo że nie niosą zagrożenia dla życia, są bardzo dokuczliwe. Jak mało które potrafią zaburzyć normalne funkcjonowanie i utrudnić wykonywanie nawet najprostszych czynności.
Chorób związanych ze zmianami zapalnymi w obrębie tkanki łącznej jest dość dużo. Do najczęściej występujących zalicza się reumatoidalne zapalenie stawów, chorobę zwyrodnieniową oraz zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zwane też ZZSK. Jak rozpoznać poszczególne choroby reumatyczne? O tym poniżej.
Reumatoidalne zapalenie stawów
RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekły proces zapalny, który swój początek ma w błonie maziowej stawów i prowadzi do zniszczenia tkanek stawowych. Do typowych objawów RZS należą symetryczne bóle rąk i stóp, poranna sztywność stawów, bóle mięśni, niekiedy dolegliwości serca, naczyń krwionośnych i płuc. Charakterystyczne są obrzęki i tkliwość stawów, a także ogólne osłabienie, szybkie męczenie się oraz utrata masy ciała. U niektórych osób może wystąpić także brak apetytu, a nawet i gorączka sięgająca 40 stopni Celsjusza.
Choroba zwyrodnieniowa
Choroba zwyrodnieniowa może dotknąć nie tylko ludzi starszych, ale także osoby młode. Jej przebieg prowadzi do uszkodzenia anatomicznego i ruchowego stawu oraz bólu. Choroba zwyrodnieniowa może zająć tylko jeden staw nogi lub ręki, a także kręgosłup na całej długości. Chorobę sygnalizuje ból, który zazwyczaj nasila się pod koniec dnia. Nieprzyjemnym objawem jest także drętwienie rąk, bóle lub zawroty głowy oraz znaczna sztywność chorego stawu po okresie unieruchomienia – na przykład po nocnym wypoczynku. U niektórych osób może wystąpić trzeszczenie w stawie. Chory ma wrażenie tarcia kości o kość, co nie należy do najprzyjemniejszych.
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
Choroba ta dotyka zazwyczaj stawy krzyżowo-biodrowe, a także drobne stawy kręgosłupa i pierścienie włókniste. Schorzenie prowadzi do znacznego usztywnienia chorych części. Jakie są objawy zesztywniającego zapalenia stawów? Przede wszystkim jest to tępy ból zlokalizowany w dolnej części kręgosłupa lub w części pośladkowej. Charakterystyczna dla choroby jest także poranna sztywność bolesnej okolicy, która może trwać nawet do kilku godzin.