Zespoły depresyjne, zaburzenia lękowe, częste stany zapalne błon śluzowych jamy ustnej i języka, zaburzenia czucia smaku, zaburzenia pamięci i koncentracji, drżenia i drgawki – to najczęstsze objawy niedoboru witaminy B12. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotną rolę odgrywa ta witamina i… zapomina o systematycznym jej przyjmowaniu. A prawda jest taka, że witamina B12 jest najbardziej odpowiedzialna za prawidłowy rozwój komórek nerwowych, gdyż uczestniczy w syntezie choliny, która jest składnikiem fosfolipidów otoczki mielinowej włókien nerwowych. Ponadto warunkuje podziały komórkowe oraz syntezę kwasów nukleinowych DNA i RNA oraz białek uczestniczących w ich budowaniu. I to nie wszystko. Witamina B12 ma także bardzo istotny wpływ na układ kostny, co ma szczególne znaczenie dla rozwoju dzieci i dobrego zdrowia kobiet w czasie menopauzy, które są najbardziej zagrożone osteoporozą.
Spis treści
Rola witaminy B12
Witamina B12, podobnie jak inne witaminy z grupy B, bierze udział w przemianie węglowodanowej, tłuszczowej i białkowej. Uczestniczy także w wytwarzaniu czerwonych krwinek, wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, odgrywa istotną rolę przy odtwarzaniu kodu genetycznego. Warto w tym miejscu wspomnieć, że witamina B12 jest tą witaminą, która zapewnia równowagę psychiczną i dobry nastrój. B12 należy również do tych witamin, które pobudzają apetyt.
Czym może być spowodowany niedobór witaminy B12
Niedobory witaminy B12 w organizmie mogą wynikać z różnych powodów. Może je spowodować niedokrwistość megaloblastyczna, stan zapalny jelit, stan zapalny błony śluzowej żołądka oraz zaburzona flora jelitowa. Poza tym, bardzo często niedobory witaminy B12 stwierdza się w chorobach pasożytniczych, szczególnie w przypadku wystąpienia tasiemca. Bardzo często niedobory witaminy B12 stwierdza się także w wyniku niewłaściwej diety ubogiej w produkty z kwasem foliowy. Duże ryzyko niedoborów witaminy B12 może się pojawić u osób, które nadużywają alkoholu.
Czym skutkuje niedobór witaminy B12
Ostry niedobór witaminy B12 może prowadzić do nietrzymania moczu i stolca. Oprócz objawów związanych z układem nerwowym, mogą pojawiać się także problemy związane z transportowaniem tlenu w organizmie. Do objawów tych należą: spłycenie oddechu, zmęczenie, zawroty głowy, bladość, przyśpieszenie rytmu serca, a nawet niewydolność serca. Długotrwały niedobór B12 może prowadzić także do anemii, stanów depresyjnych, stanów rozdrażnienia i irytacji, a także zmęczenia, utraty pamięci i trudności w zachowaniu równowagi. Mało kto wie, że długotrwały niedobór witaminy B12 prowadzi także do choroby Alzheimera.
Objawy niedoboru witaminy B12
Wśród objawów sygnalizujących o niedoborze witaminy B12, najbardziej charakterystyczne są te ze strony układu nerwowego i pokarmowego. U osób, w których organizmie jest za mało B12 bardzo często występują drgawki i drżenia. Pojawiają się zaburzenia równowagi, kłopoty z pamięcią oraz zanik nerwów wzrokowych. U osób z niedoborem B12 częściej pojawiają się stany zapalne błon śluzowych jamy ustnej i językowa, uczucie pieczenia jamy ustnej, zaburzenia czucia smaku. U niektórych osób mogą pojawić się zaburzenia psychiczne, zwłaszcza zaburzenia lękowej i zespoły urojeniowe.
Gdzie szukać witaminy B12
Doskonałym źródłem witaminy B12 są produkty spożywcze pochodzenia zwierzęcego, a zwłaszcza podroby, wieprzowina, wołowina, baranina, drób, ryby i skorupiaki. Odpowiednie ilości B12 znajdziemy także w produktach mlecznych (poza mlekiem), jajach oraz przetworach warzywnych zawierających kwas mlekowy: kiszone ogórki, kiszona kapusta, itp. Witamina B12 jest również obecna w wielu suplementach, jak np. VIGOR UP. Po suplementy diety powinny szczególnie sięgać osoby, które są wegetarianami i nie jedzą mięsa – głównego źródła witaminy B12.