Zdrowe menu dziecka, o które my rodzice powinniśmy dbać od pierwszych dni życia malucha, na pewno zaprocentuje w przyszłości. Nie bez powodu mawia się, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Prawda jest taka, że zdrowe nawyki należy kształtować od najmłodszych lat. Tylko wtedy mamy szansę na odniesienie sukcesu wychowawczego.
Żywienie niemowląt to temat, który potrafi bardzo zestresować każdego świeżo upieczonego rodzica. Zasady dotyczące żywienia zmieniają się tak często, że czasami trudno za nimi nadążyć. Zamiast namiętnie śledzić każdą zmianę, warto wsłuchać się we własną intuicję i stosować się do ogólnych norm żywieniowych. Jak one wyglądają?
Generalne zasady żywienia niemowlaków
Żywienie niemowląt do około 5-6 miesiąca życia powinno być dość tradycyjne, to znaczy maluch powinien być karmiony wyłącznie mlekiem mamy, a jeśli mama ma problem z pokarmem – mlekiem zastępczym. Diety nie warto rozszerzać zbyt wcześnie. Jeśli już decydujemy się na urozmaicenie jadłospisu naszego maleństwa, wówczas powinniśmy przestrzegać jednej zasady – nie wszystko na raz.
Rozszerzaj dietę dziecka o nowe produkty, dokładnie obserwujmy maluszka, a zwłaszcza jego skórę. Jeśli nie pojawiają się na niej żadne wykwity i wysypki to znak, że organizm toleruje nowości i można eksperymentować dalej.
W miarę szybko przechodzimy od jedzenia w postaci papki do dań które dziecko może gryźć. Każde danie staramy się podawać łyżeczką. Biorąc pod uwagę fakt, że żywienie niemowląt powinno być urozmaicone, a jednocześnie lekkostrawne, w diecie nie powinno zabraknąć warzyw, owoców i mięska. Możliwie jak najdłużej unikamy podawania dziecku słodyczy. Nie są one potrzebne do szczęścia maluchowi, tak więc można omijać je szerokim łukiem. Unikamy również dań z proszku, ciężkostrawnych i tłustych. Maluchom nie podajemy produktów naszpikowanych konserwantami. Większość potraw przygotowujemy samodzielnie.
Zboża w diecie malucha
Prawidłowe żywienie niemowląt nie może obyć się bez produktów zbożowych (sprawdź). To one dostarczają dziecku energii niezbędnej do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Oczywiście na samym początku podajemy zboża wyłącznie bezglutenowe (kukurydza, ryż) tak, aby nie wywołać niepotrzebnie nietolerancji glutenu. Z upływem czasu, aczkolwiek bardzo ostrożnie, możemy już serwować dziecku wszystkie inne zboża.
Smak pierwszych produktów zbożowych dziecko powinno poznać około 5-6 miesiąca życia, kiedy dieta oparta wyłącznie na mleku przestanie zaspokajać jego potrzeby. Najdelikatniejsze, najłatwiej strawne produkty zbożowe to bezglutenowe kleiki – ryżowy i kukurydziany. Kaszki zbożowe przeznaczone dla niemowląt są również wzbogacane w witaminy i składniki mineralne, które wspierają prawidłowy rozwój malucha.
Uwaga! Jeśli w rodzinie występuje nietolerancja glutenu, wówczas nie podajemy dziecku zbóż glutenowych przed 6 miesiącem życia. W ten sposób nie podrażnimy jelit malucha i zmniejszamy ryzyko wystąpienia celiakii.