Zdrowe serce to nie tylko aktywny styl życia, ale także właściwa dieta. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że za zdrowe serce odpowiadają głównie spożywane produkty. Nieodpowiednio zbilansowana dieta, obfitująca w tłuszcze, sól i ogromne ilości słodyczy może przyczynić się do zwiększenia masy ciała, a co za tym idzie, do podniesienia ciśnienia krwi i wzrostu poziomu złego cholesterolu.
Co jeść, aby nasze serce pozostawało w dobrej formie?
Na pewno produkty pełnoziarniste, a więc ciemne pieczywo, płatki, kasze i makarony. Na pewno warzywa, owoce, ryby morskie i niskotłuszczowy nabiał. Na pewno tłuszcze pochodzenia roślinnego (olej rzepakowy, słonecznikowy, kukurydziany).
Wasze serce pokocha nie tylko łososia, który obfituje w cenne kwasy Omega-3, ale także tuńczyka, który poza Omega-3 zawiera również niacynę i witaminę B12. Liczne badania wykazały, że ogromnym sprzymierzeńcem serca jest także siemię lniane i owsianka. Ta ostatnia obfituje w Omega-3, cenny błonnik pokarmowy, a także magnez, potas i wapń.
Z warzyw najbardziej polecane są: szpinak, szparagi i pomidory. W tych ostatnich znajdziemy potas, witaminę C oraz kwas foliowy. W szpinaku z kolei obecne są flawonoidy, luteina, magnez oraz kwas foliowy. Szparagi będące bardzo wdzięcznym tematem w kuchni zawierają zarówno witaminę C i kwas foliowy, jak również witaminę E, magnez, wapń i fosfor.
O ile słodycze nie są wskazane w diecie dla zdrowego serca, o tyle gorzka czekolada jest jak najbardziej polecana. Nic w tym dziwnego, gdyż zawiera ona bardzo cenne minerały, jak żelazo, potas i magnez.
W diecie dla zdrowego serca chodzi o to, aby jeść mniej, a częściej. Regularne posiłki (od 4 do 5) umożliwią spalanie kalorii na bieżąco, ograniczając tym samym odkładanie się zapasów tkanki tłuszczowej. I tak np. produkty zbożowe należy spożywać przynajmniej 5 razy dziennie. Podobnie rzecz ma się z warzywami i owocami. Bardzo ważne jest także wypijanie odpowiedniej ilości płynów. Poza herbatą i sokami (warzywnymi i owocowymi), należy codziennie wypijać litr wody niegazowanej. Jeśli chodzi o nabiał to należy go spożywać przynajmniej raz dziennie. Bardzo ważne ryby morskie należy zjadać od 2 do 3 razy w tygodniu.
Ważne! Dbając o zdrowe serce nie należy najadać się do syta wieczorem, gdyż taki sposób żywienia sprzyja otyłości. Nie należy również podjadać między poszczególnymi posiłkami. Warto unikać wysokokalorycznych przekąsek i słonych potraw. Zamiast niezdrowych batonów i ciastek, warto mieć pod ręką świeże warzywa, orzechy i migdały. Dzięki temu zaspokoicie wilczy głód, a jednocześnie nie zapracujecie na otyłość, która jest szalenie groźna dla serca.
Więcej informacji o prawidłowej diecie dla serca można znaleźć na stronie www.wybierzmegared.pl