Co to jest katar bakteryjny i jak się objawia

młoda dziewczyna ma katar bakteryjny i leży w łóżku z chusteczką przy nosie
źródło: http://lustereczko.com.pl

Katar to zazwyczaj pierwszy z objawów infekcji sezonowej. Większość z nas traktuje go jak błahą dolegliwość, która sama przyszła, więc i sama przejdzie. Nic bardziej mylnego! Nieżyt nosa to tylko z pozoru niewinna przypadłość. Bardzo często nie daje spać, wpływa na jakość życia, utrudnia oddychania, ma wpływ na węch i smak. Poza tym, nieleczony katar potrafi być naprawdę niebezpieczny w skutkach. Przewlekły i niewyleczony może zaatakować uszy, oskrzela, płuca i wywołać zapalenie zatok – bardzo bolesną i bardzo nieprzyjemną dolegliwość. Reagować należy już na samym początku kataru tak, aby infekcja wirusowa nie zamieniła się w infekcję bakteryjną.

Nie tylko z przeziębienia

Przyzwyczailiśmy się do tego, że katar jest następstwem ataku wirusów. Tymczasem, okazuje się, że nieżyt nosa może być także wywołany przez bakterie. W momencie, kiedy dojdzie do nadkażenia bakteryjnego uszkodzonej wcześniej przez wirusy błony śluzowej, wówczas możemy mówić o katarze bakteryjnym. Pojawia się on głównie po infekcji wirusowej – szczególnie niedoleczonej infekcji wirusowej.

Jak objawia się katar bakteryjny?

Katar bakteryjny wyraźnie różni się od kataru wirusowego. Najbardziej widoczne różnice dotyczą koloru i konsystencji wydzieliny. O ile w katarze wirusowym, wydzielina jest płynna i bezbarwna, o tyle przy katarze bakteryjnym, wydzielina ma kolor żółty lub zielonkawy. Jest też bardzo gęsta, przez co zatyka nos i utrudnia swobodne oddychanie. Charakterystyczny jest również zapach wydzieliny. Obecność ropy powoduje, że wydzielina ma nieprzyjemny zapach. Katar bakteryjny, w przeciwieństwie do wirusowego, bardzo często wywołuje gorączkę. Temperatura może sięgać nawet powyżej 38 stopni Celsjusza.

Jak leczyć katar bakteryjny?

Leczenie nadkażenia bakteryjnego polega głównie na podaniu antybiotyku. Tylko antybiotyki są w stanie poradzić sobie ze złośliwymi bakteriami. Uwaga! Antybiotykoterapia nie sprawdza się jednak w przypadku infekcji wirusowej, gdyż nie istnieje lek, który pokonałby wirusy. W leczeniu kataru wirusowego dobrze sprawdzają się spraye do nosa oraz roztwory soli fizjologicznej. Dobre efekty dają też inhalacje z dodatkiem olejków aromatycznych.

 

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.