Tabletki antykoncepcyjne – co warto o nich wiedzieć?

źródło: mozeszzapomniec.pl
źródło: mozeszzapomniec.pl

Współczesne czasy bardzo różnią się od lat ubiegłych. Jesteśmy bardziej świadomi swoich potrzeb i dokładniej wiemy, czego tak naprawdę chcemy. Również coraz więcej młodych kobiet wybiera świadome planowanie rodziny. Coraz więcej nie boi się też sięgać po antykoncepcję. Ta, z którą obecnie mamy do czynienia jest pewniejsza i bezpieczniejsza od naturalnych metod planowania rodziny (kalendarzyk, obserwacja śluzu, mierzenie temperatury). Dostępne dziś metody antykoncepcji pozwalają na regulowanie płodności i odpowiedzialne podejmowanie decyzji o posiadaniu potomstwa w chwili, gdy zaistnieją optymalne warunki i gdy kobieta będzie gotowa, aby zostać matką. Współczesna antykoncepcja jest również bardzo zróżnicowana, dzięki czemu każda kobieta może wybrać najbardziej odpowiednią i wygodną dla siebie metodę zapobiegania ciąży.

Hormonalnych metod antykoncepcji jest wiele. Do wyboru mamy tabletki antykoncepcyjne (kliknij), plastry, zastrzyki, implanty, spirale, itp. Trzeba przyznać, że każda z tych metod jest wygodna w stosowaniu. Z bogatej gamy środków antykoncepcyjnych, największą popularnością wciąż cieszy się tradycyjna pigułka. Tabletki antykoncepcyjne nie są drogie i w tym głównie tkwi ich przewaga. W porównaniu z plasterkiem czy implantem, ich cena jest naprawdę atrakcyjna i przyjazna dla większości młodych kobiet. Jakie są zalety tabletek antykoncepcyjnych, a jakie wady? O tym przeczytasz poniżej.

Tabletki antykoncepcyjne – zalety

Klasyczna pigułka to bardzo znana i popularna wśród kobiet metoda antykoncepcji hormonalnej. Właściwie stosowana, wykazuje wysoką skuteczność działania. Przyjmuje się, że tabletki antykoncepcyjne posiadają współczynnik skuteczności równy 99,7%. Dlaczego kobiety tak chętnie sięgają po leki antykoncepcyjne? Dużą ich zaletą jest cena. Poza tym, pigułka pozwala na uregulowanie cyklu miesiączkowego, a także pozwala na celowe opóźnienie terminu wystąpienia kolejnego krwawienia. Nie da się ukryć, że bywa to bardzo wygodne, zwłaszcza jeśli w planach mamy wakacyjny wyjazd nad morze lub niespodziewanie spadnie na nas wyjazd służbowy. Nie robiąc przerwy między jednym, a drugim opakowaniem pigułek, unikniemy miesiączki, a co za tym idzie, w trakcie wyjazdu nie będziemy musiały martwić się o nieodpowiednie warunku sanitarne czy dolegliwości bólowe ze strony brzucha.

Inną – równie ważną zaletą tabletek (docenianą zwłaszcza przez młode kobiety) jest to, że przy ich pomocy możemy leczyć dokuczliwy trądzik. Regularne przyjmowanie tabletek może również zmniejszyć dolegliwości odczuwalne w czasie menstruacji oraz objawy napięcia przedmiesiączkowego. Stosowanie tabletek może także zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka jajników.

Tabletki antykoncepcyjne – wady

Niestety, jak każda inna metoda antykoncepcyjna, tak i tabletki antykoncepcyjne mają swoje wady. Decydując się na nie, trzeba mieć świadomość, że ich skuteczność w największej mierze zależy od regularności przyjmowania. Pigułka antykoncepcyjna, aby działała tak jak należy, musi być przyjmowane regularnie – codziennie przez 21 dni o tej samej porze. Błędy w dawkowaniu i zapominanie o przyjmowaniu tabletek może bardzo obniżyć ich skuteczność. Obniżenie skuteczności pigułki mogą spowodować też inne czynniki, np. zaburzenia wchłaniania, wymioty i biegunki.

Wadą tabletek jest również to, że niewłaściwie dobrane, mogą odbić się na naszym zdrowiu. Tabletki antykoncepcyjne, które nie współgrają z naszym organizmem, mogą spowodować problemy z wątrobą lub zwiększyć ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi. Mogą także obniżyć libido i spowodować spadki nastroju. Dlatego też przyjmowanie pigułek wymaga od kobiety regularnych wizyt u ginekologa i systematycznego wykonywania badań.

I na koniec jeszcze jedno. Jeśli masz tendencje do zapominania, lepiej zdecyduj się na inną metodę antykoncepcji (najlepiej długoterminową), gdyż zwykła pigułka nie będzie dla Ciebie dostateczną i bezpieczną ochroną przed nieplanowaną ciążą.

 

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.