U niektórych kobiet miesiączki przebiegają w sposób bezbolesny. U innych powodują tak nieprzyjemne dolegliwości, że na kilka dni wykluczają z normalnego życia. Każda kobieta, która cierpi na bolesne miesiączki wie, jak bardzo potrafią one odebrać radość z życia. Jak bardzo obniżają jakość i komfort codziennego życia. W końcu, jak bardzo utrudniają funkcjonowanie. O ile boli jeszcze sam brzuch, wówczas można sobie z tym poradzić. Gorzej jak dolegliwościom bólowym towarzyszą nudności, wymioty, bóle głowy, spadki nastroju, a nawet i stany depresyjne.
Bez względu na to jak silny i dokuczliwy jest ból menstruacyjny – trzeba go zwalczać. Im wcześniej, tym lepiej. Istnieje wiele sprawdzonych metod na bolesne miesiączkowanie. Poniżej znajdziecie te najbardziej skuteczne.
Spis treści
Terapia ciepłem
Wielu kobietom ulgę w bólu przynoszą ciepłe kąpiele lub okłady. Te ostatnie najlepiej wykonywać przy pomocy termoforu lub poduszki elektrycznej. Świetnie sprawdzi się też butelka wypełniona ciepłą wodą. Ale uwaga! Nie może być zbyt gorąca, bo wtedy można się poparzyć. Dla bezpieczeństwa butelkę można owinąć jakąś ściereczką lub niedużym ręcznikiem.
Jeśli chodzi o kąpiele to również trzeba uważać, aby woda w wannie nie była zbyt gorąca, bo wtedy wywoła krwotok. Do kąpieli warto dodać kilka kropli olejku aromatycznego, który pozwoli się odprężyć i zrelaksować. Dobrym wyborem jest olejek eukaliptusowy lub mentolowy, a także rumiankowy i szałwiowy.
Delikatne masaże
Ulgę w bólu mogą przynieść także masaże brzucha. Brzuch można masować zarówno na sucho, jak i przy użyciu olejku lub oliwki. Należy pamiętać, aby zawsze wykonywać ruchy okrężne – zgodne ze wskazówkami ruchu zegara. Masaż brzucha można wykonać również pod prysznicem lub w trakcie kąpieli. Delikatne uciski brzucha powinny rozluźnić spięte mięśnie i tym samym przynieść pożądaną ulgę.
Zminimalizowanie aktywności fizycznej
Podczas miesiączki, a zwłaszcza jeśli ból miesiączkowy jest bardzo dokuczliwy należy zrezygnować z intensywnej aktywności fizycznej. Zamiast na siłownię, warto wybrać się na spacer. Można też spróbować ćwiczyć jogę. Niektóre jej pozycje są naprawdę skuteczne na ból menstruacyjny.
Leki rozkurczowe
Wszystkie powyższe sposoby na ból miesiączkowy dobrze jest uzupełnić odpowiednimi lekami przeciwbólowymi, a zwłaszcza rozkurczowymi, jak np. Buscopan. Nie wolno sięgać po specyfiki zawierające kwas acetylosalicylowy lub jego pochodne, gdyż mogą one spotęgować nieprzyjemne dolegliwości lub wywołać krwotok.
Wspomniany wcześniej Buscopan to lek polecany zarówno przez lekarzy, jak i samych pacjentów. W przeciwieństwie do tradycyjnych tabletek przeciwbólowych – nie maskuje bólu, tylko zwalcza jego przyczynę. W przypadku bólu menstruacyjnego jest to skurcz macicy oraz jelita cienkiego i grubego.
Buscopan jest bezpieczny w stosowaniu i niemal natychmiast zapewnia ulgę w bólu. Tak naprawdę można zacząć po niego sięgać na 2 lub 3 dni przed planowaną miesiączką. Wówczas dolegliwości z nią związane będą mniej odczuwalne.