Kaszel może przytrafić się każdemu dziecku. Niekiedy bywa alergiczny, ale najczęściej związany jest z infekcją sezonową. Potrafi trwać kilka dni lub ciągnąć się całymi tygodniami. Zazwyczaj pojawia się w parze z katarem. Zarówno suchy, jak i mokry potrafi dać się dziecku we znaki. Kaszel bardzo obniża komfort życia malucha – nie daje spać, utrudnia oddychanie, powoduje rozdrażnienie. Całe szczęście istnieje szereg domowych sposobów na kaszel u dziecka. Jak powinno wyglądać leczenie kaszlu u dzieci, a także kiedy warto zasięgnąć porady lekarza pediatry? O tym w poniższym artykule.
Domowe leczenie kaszlu u dzieci
Kaszel u niemowląt oraz kaszel u dzieci starszych nie jest taki trudny w leczeniu jak może się wydawać. Aby pozbyć się przeziębienia u maluszka, najlepiej trzymać się naturalnych sposobów, takich jak dużo odpoczynku i snu, nawadnianie oraz nawilżanie powietrza. Leki na przeziębienie lepiej podać dopiero wtedy, gdy domowe sposoby zawiodą.
- Nawilżanie powietrza
Uporczywy kaszel u niemowląt i dzieci oraz wszystkie towarzyszące mu objawy pomoże złagodzić nawilżanie powietrza. Jeżeli nie masz profesjonalnego nawilżacza, powieś na kaloryferze pojemniki z wodą albo mokre ręczniki, a na łóżeczku mokre pieluchy. Możesz też nalać do wanny gorącej wody i przez kilka minut posiedzieć z malcem w łazience. Wilgotne powietrze złagodzi suchy kaszel i ułatwi odkrztuszanie wydzieliny.
- Dużo płynów
Leczenie kaszlu u dzieci musi być podparte dużą ilością płynów (więcej). Zadbaj więc o to, aby maluch jak najwięcej pił. Dobrze zrobi mu ciepła herbatka z cukrem albo sokiem malinowym. Dziecku, które ukończyło 1. rok życia, można przyrządzić herbatę ze sparzonym miodem i cytryną. Trzylatkowi można już podać miód prosto ze słoika. Ból i drapanie w gardle towarzyszące kaszlowi złagodzi także herbatka z lipy.
- Inhalacje
Inhalacje to sprawdzony i skuteczny sposób na kaszel u dziecka. Wystarczy para wodna i sól fizjologiczna. Jeśli dziecko nie jest alergikiem, można przyrządzić mu inhalacje z dodatkiem olejku tymiankowego lub eukaliptusowego. Inhalacje ułatwiają „odrywanie się” flegmy, a także łagodzą ból gardła wywołany częstym pokasływaniem. U niemowlaków inhalacje przygotowuje się na zasadzie: garnek z parującą wodą stawiamy obok łóżeczka dziecka, a parę kierujemy w stronę twarzy maluszka. Starsze dziecko możemy już pochylić nad garnkiem i zachęcić je do wdychania pary.
- Oklepywanie
Oklepywanie to zabieg szczególnie przydatny w kaszlu mokrym. Jego celem jest ułatwienie odrywania się wydzieliny. Dziecko należy oklepywać nawet do kilku razy dziennie. Jak to robić? Dłoń układamy w łódeczkę, a następnie oklepujemy nią plecki dziecka, kierując się od żeber do ramion.
- Maści rozgrzewające
Klatkę piersiową malca można też smarować maścią rozgrzewającą albo skropić poduszkę olejkiem eukaliptusowym lub miętowym, które również pomagają złagodzić kaszel – pod warunkiem że dziecko nie jest alergikiem.
- Syrop z cebuli
Domowy syrop z cebuli to rozwiązanie stare jak świat, ale jakże skuteczne. Aby przygotować taki syrop wystarczy pokroić cebulę w pióra, zasypać cukrem lub zalać miodem i poczekać aż puści sok. Syrop jest bezpieczny, dlatego można go podawać dziecku nawet kilka razy na dzień.
Kiedy do lekarza?
Domowe leczenie kaszlu u dzieci zazwyczaj przynosi pożądane rezultaty (sprawdź). Są jednak przypadki, kiedy powinniśmy zgłosić się z maluchem do lekarza. Co powinno nas zaniepokoić i tym samym skłonić do konsultacji ze specjalistą? Na pewno przedłużający się kaszel. Infekcja trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu dni. Jeśli wydaje ci się, że kaszel trwa zbyt długo, zgłoś się do lekarza. Do specjalisty warto udać się również wtedy, gdy kaszlowi towarzyszą objawy utrudnionego oddychania i duszności, a także wysoka gorączka.