Zdrowe dziąsła to zdrowe zęby. A zdrowe zęby to piękny i olśniewający uśmiech, który jest najlepszą wizytówką każdego z nas. Niestety – nic nie bierze się samo z siebie i jeśli chcemy cieszyć się pięknymi zębami, musimy odpowiednio o nie zadbać.
Wbrew pozorom, prawidłowa higiena jamy ustnej nie ogranicza się tylko i wyłącznie do mycia zębów dwa razy dziennie. To stanowczo za mało! Poza pastą, na łazienkowej półce powinna znaleźć się właściwa szczoteczka do zębów, nić dentystyczna i płyn do płukania jamy ustnej. W kalendarzu zaś powinny być zanotowane kontrolne wizyty u stomatologa. Ale od początku…
Szczotkowanie zębów
Dentyści biją na alarm, aby zęby myć po każdym posiłku, a jeśli to niemożliwe – przynajmniej dwa razy dziennie. Do szczotkowania zębów należy wybierać miękkie lub średnio twarde szczoteczki. Sięganie po szczoteczki zbyt twarde, odsłoni szyjki zębów i tym samym doprowadzi do ich nadwrażliwości. Należy pamiętać, aby szczoteczki zmieniać raz na pół roku! Mimo, że stomatolodzy polecają szczoteczki elektryczne, to jednak osoby z wrażliwymi zębami powinny z nich zrezygnować.
Zęby należy myć wszystkie – bez wyjątku. Szczególnej trosce powinny być poddane siódemki i ósemki, o których często zapominamy, gdyż to właśnie wokół nich zbiera się najwięcej resztek jedzenia. Pozostawione same sobie w dość krótkim czasie spowodują próchnicę. Warto pamiętać, aby zęby szczotkować ruchem wymiatającym – zawsze w stronę, w którą rosną zęby. W praktyce wygląda to następująco: zęby górne myjemy „do dołu”, z kolei dolne – „do góry”. Nigdy nie szczotkujcie zębów ruchami poprzecznymi. Po pierwsze tylko rozcierają one płytkę nazębną i tym samym jej nie usuwają, a po drugie – bardzo szkodzą zębom.
Szczotkując zęby, nie można zapomnieć o języku i wewnętrznej stronie policzków. Dlaczego? Bo w tych miejscach bardzo lubią gromadzić się bakterie i drobnoustroje, które odpowiadają za psucie się zębów i nieprzyjemny oddech. Język można czyścić tradycyjną szczoteczką, jednakże nie dla wszystkich jest to zabieg przyjemny. U niektórych może powodować odruch wymiotny. Lepiej jest zaopatrzyć się w specjalny przyrząd do czyszczenia, zwany „zamiataczem”.
Profesjonalne wsparcie
Prawidłowa higiena jamy ustnej nie może opierać się tylko i wyłącznie na szczotkowaniu zębów. Konieczne jest także stosowanie płukanek antybakteryjnych. Pomogą one usunąć bakterie, a także odświeżą oddech. Podobnie jak pasty do zębów, płyny do płukania jamy ustnej powinny zawierać fluor. I to właśnie informacji o jego obecności należy szukać na etykiecie preparatu.
Bardzo ważne jest także używanie nici dentystycznych, które pomogą usunąć resztki pokarmowe z miejsc, do których zwykła szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć.
Kiedy nie ma dostępu do łazienki i nie można wyszczotkować zębów, warto sięgać po bezcukrowe gumy do żucia.
Higiena jamy ustnej – a dieta
Duży wpływ na stan naszego uzębienia ma właściwie zbilansowana – zdrowa dieta. Nie chcąc w przyszłości borykać się z nieestetycznymi przebarwieniami, należy z codziennego menu wyeliminować kawę i czarną herbatę, które pite w nadmiarze powodują plamki na zębach. Ograniczyć należy również czerwone wino, które ma tendencję do przebarwiania zębów. Uważać należy także na spożywanie w nadmiarze koloryzujących owoców, np. jagód.
Nie trzeba chyba nikomu przypominać, jak bardzo negatywny wpływ na zęby mają słodycze i produkty zawierające cukier. Tego typu produkty wymagają wykluczenia z menu lub przynajmniej znacznego ograniczenia.
Wizyty w gabinecie stomatologicznym
Przynajmniej dwa razy w roku warto odwiedzić zaufanego dentystę, który sprawdzi, czy w jamie ustnej nie dzieje się nic złego. Pamiętajcie, że zawsze lepiej jest zapobiegać, aniżeli później leczyć.
Raz do roku warto umówić się ze stomatologiem na profesjonalne usuwanie płytki nazębnej.