Łupież pstry – przyczyny i leczenie

źródło: pinterest
źródło: pinterest

Jak najłatwiej określić łupież pstry? Jako powierzchniowe zakażenie skóry, które cechuje się występowaniem złuszczających plam o beżowym, czerwonym lub białym zabarwieniu. Skóra objęta łupieżem pstrym nie tylko swędzi, ale także staje się nieprzyjemnie szorstka. Głównym winowajcą odpowiedzialnym za pojawienie się choroby jest grzyb drożdżopodobny, dla którego najlepszą pożywką jest nasilony łojotok i nadmierna potliwość. Nieleczony łupież pstry z czasem może spowodować pojawienie się nieestetycznych i trudnych do usunięcia przebarwień. Dlatego też, im szybciej rozpozna się chorobę i podejmie odpowiednie leczenie – tym lepiej.

I mimo, że łupież najczęściej kojarzy się z chorobą skóry głowy, to jednak łupież pstry zazwyczaj występuje na tułowiu i mostku. Bardzo często lubi umiejscawiać się także na ramionach i szyi. Rzadko atakuje dolne partie ciała.

Łupież pstry jest dość dokuczliwym schorzeniem, mimo że nie wywołuje żadnych innych dolegliwości poza wystąpieniem plam. Jak rozpoznać łupież pstry, a przede wszystkim jak leczyć łupież pstry – o tym poniżej.

Przyczyny choroby

Za rozwój łupieżu pstrego odpowiedzialne są dwa gatunki drożdżaków, które odżywiają się łojem i potem. Przyczyną pojawienia się infekcji grzybiczej może być osłabienie odporności (zarówno miejscowej, jak i ogólnej), ciąża, stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, używanie leków steroidowych czy wzmożone wydzielanie łoju. Łupież pstry często pojawia się u młodych osób, co ma związek właśnie z nadaktywnością gruczołów łojowych.

Choroba bardzo często pojawia się w sezonie letnim, kiedy to wysokie temperatury sprzyjają namnażaniu się grzybów. Powstaniu choroby sprzyja także otyłość i noszenie odzieży, która ogranicza cyrkulację powietrza.

Leczenie łupieżu pstrego

Leczenie choroby odbywa się zazwyczaj na kilka sposobów. Bardzo ważne jest miejscowe stosowanie leków przeciwgrzybicznych. W aptekach dostępne są różne leki na tę dolegliwość. Jednym z najbardziej polecanych, wygodnych w stosowaniu, a zarazem skutecznych leków na łupież pstry jest CANESPOR z bifonazolem. Wykazuje on działanie przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Działa szybko i przynosi niemalże natychmiastową ulgę. Co ważne – jest bardzo wygodny w stosowaniu. Krem wystarczy aplikować na zmienione miejsca tylko raz dziennie. Jeśli zastosowanie zewnętrznych środków leczniczych nie wystarczy, lekarz przepisze doustne środki w postaci antybiotyków.

Leczenie łupieżu pstrego odbywa się także poprzez właściwą higienę ciała. Chory zobowiązany jest do mycia skóry szamponami i mydłami zawierającymi kwas salicylowy. Jego cenne właściwości minimalizują nieprzyjemne objawy choroby i zapobiegają jej nawrotom.

Niezmiernie ważne w walce z chorobą jest unikania opalania – zarówno naturalnego, jak i w solarium. Nadmierne promieniowanie UV może bowiem wywołać bolesne podrażnienia na skórze i zaognić stan zapalny.

Nie bez znaczenia jest także noszenie przewiewnych ubrań. Przy chorej i podrażnionej skórze najlepiej sprawdzi się odzież wykonana z naturalnej bawełny.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.