Biegunka u dziecka to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych u maluchów poniżej 5 roku życia. Najczęściej „dopada” dzieci w sezonie jesienno-zimowym, kiedy to mały organizm jest najbardziej osłabiony wszechobecnymi wirusami, przebytymi infekcjami i chorobami. Wydawać by się mogło, że biegunka u dziecka to nic takiego. Tymczasem, niewłaściwie leczona, może prowadzić do odwodnienia, a więc stanu zagrażającego życiu malucha! Jakie są przyczyny biegunki u najmłodszych? Jakie objawy daje biegunka u dziecka, a także jak sobie z nią radzić i jak ją leczyć? O tym w poniższym artykule.
Spis treści
Biegunka u dziecka – przyczyny
Biegunka u dziecka może mieć różne podłoże i wiele przyczyn (sprawdź), zaczynając od alergii pokarmowej na zakażeniach bakteryjnych kończąc. Bardzo często winowajcą są rotawirusy. Prawda jest taka, że rotawirusy przenoszą się drogą kropelkowa, tak więc bardzo trudno uchronić malucha przed zarażeniem. Błyskawicznie przedostają się do jelita cienkiego, wnikają w błonę śluzową i tam w ogromnym tempie się namnażają. Biegunka wywołana przez rotawirusy jest wyjątkowo dokuczliwa i trudna do zahamowania. Często towarzyszą jej również inne, nieprzyjemne dolegliwości, jak chociażby wymioty, silne bóle brzucha czy kaszel. Biegunkę u dziecka mogą wywołać także błędy żywieniowe i podrażnienia przewodu pokarmowego. Zdarza się to w momencie, kiedy dziecko zje posiłek zbyt tłusty, zbyt obfity, przesadzi z ilością owoców, soków owocowych, warzyw świeżych lub kiszonych. Biegunka u maluszków może być również spowodowana stosowaną antybiotykoterapią, która bardzo niszczy florę bakteryjną jelit oraz przebytymi infekcjami (zapalenie ucha, płuc, angina).
Objawy biegunki u dzieci
O biegunce u dziecka mówimy wtedy, kiedy maluch kilkakrotnie w ciągu dnia (3 lub więcej razy) oddaje wodniste stolce. Jak rozpoznać, że stolec jest wodnisty, biegunkowy? W bardzo prosty sposób. Zazwyczaj na pieluszce tworzy się wokół niego szeroka, wilgotna obwódka. Dodatkowo, w kale można znaleźć nie do końca strawione części pokarmu. W momencie, kiedy mamy do czynienia z ostrą biegunką, w kale dziecka widoczny jest śluz lub krew. Biegunkę u dziecka rozpoznamy również po przykrym, kwaśnym zapachu stolca, złym samopoczuciu dziecka. Maluch nagle staje się bardzo marudny, drażliwy, nie chce jeść, itp.
Jak leczyć biegunkę u dziecka
Trzeba pamiętać, że biegunka u dziecka może dość szybko doprowadzić do odwodnienia, które jest stanem zagrażającym życiu malucha. Dlatego też już przy pierwszych objawach biegunki, należy zadbać o regularne nawadnianie dziecka. Maluch powinien pić często małymi porcjami – najlepiej 2 łyżeczki płynu co kilka minut. Zbyt dużo płynu naraz może prowokować wymioty. Sama woda źródlana to za mało. Taką wodę można podawać przez pierwszych kilka godzin biegunki. Później warto sięgnąć po specjalne płyny z glukozą i elektrolitami. Płyny nawadniające można podawać dzieciom powyżej 6. miesiąca życia. W biegunce dobrze sprawdzą się też słabe herbatki, marchwianki, kleiki ryżowo-marchwiowe.
Dieta przy biegunce u dziecka powinna być lekkostrawna. Po obfitym pojeniu dziecka, można podać mu rozgotowany ryż albo kleik ryżowy, gotowaną przetartą marchewkę, domowej roboty kisiel. Nie należy z kolei podawać chleba, gdyż zawarty w nim gluten może dodatkowo podrażniać jelita i nasilić objawy biegunki. Z czasem dietę można stopniowo rozszerzać. U najmłodszych dzieci rozpoczyna się łączenie mleka z kleikiem ryżowym (najpierw przewaga kleiku, stopniowa przewaga mleka). Starszym dzieciom podaje się kaszki oraz chude, gotowane mięso drobiowe. Przy biegunce dobrze sprawdzi się też puree z banana, kompot z rozgotowanych jabłek, tarte jabłuszko, delikatna potrawka z piersi kurczaka z ryżem i duszoną marchewką oraz pulpety z chudej ryby.
Probiotyki w walce z biegunką
W celu odnowy flory bakteryjnej u dziecka można zastosować mleko acydofilne, które zawiera żywe kultury bakterii probiotycznych, a regularnie pite pomaga wzmocnić odporność. Po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą, można również sięgnąć po probiotyki – preparaty zawierające pożyteczne bakterie kwasu mlekowego, które przywracają prawidłową florą bakteryjną jelit i wypierają chorobotwórcze drobnoustroje.