Są cudownie słodkie i bardzo pożywne, dzięki czemu zaspokajają nawet największy napad głodu. Mowa o daktylach – nazywanych przez niektórych chlebem życia. Owoce te pochodzą z najstarszego drzewa na świecie. Są kopalnią energii, zapobiegają zaparciom i… obniżają ciśnienie tętnicze. W niektórych krajach daktyle uznawane są za silny afrodyzjak!
Daktyle – owoce z mocą
Daktyle to owoce, których właściwości odżywcze docenią szczególnie sportowcy. Daktyle (suszone i surowe) są skarbnicą cukrów prostych, będących doskonałym źródłem energii podczas intensywnego wysiłku, a ponadto uzupełniają niedobór glikogenu oraz potasu w organizmie. Poza tym daktyle zapobiegają miażdżycy, łagodzą objawy menopauzy i pomagają uporać się z zaparciami. Co jeszcze?
Z uwagi na bogactwo cukrów prostych, daktyle są idealne dla osób mających problemy trawienne, ponieważ są łatwo przyswajane przez organizm. Znajdujący się w nich potas przyczynia się także do utrzymania zdrowia układu nerwowego i do zrównoważonego metabolizmu. Owoce daktylowca wyróżniają się dużą ilością antyoksydantów, które spowalniają procesy starzenia oraz zapobiegają chorobom, a także naturalnych salicylanów, które łagodzą ból i stany zapalne oraz obniżają gorączkę.
Ze względu na wysoką zawartość błonnika, daktyle działają lekko przeczyszczająco, a także usprawniają pracę jelit. Przeciwdziałają miażdżycy oraz powstawaniu zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Często są też zalecane osobom chorującym na nadciśnienie tętnicze. Odwar z dojrzałych owoców stosuje się w przypadku astmy, bólu gardła i kataru oraz jako środek wykrztuśny. Olej z nasion daktyli poprawia ruchliwość plemników oraz powoduje wzrost ich liczebności.
Co się kryje w daktylach?
Daktyle – suszone i świeże mają wysoką wartość energetyczną. Jeden daktyl to ok. 24 kalorii. Poza tym, daktyle są bogate w cukry proste oraz naturalne salicylany. Zawierają także antyoksydanty, w tym kwas taninowy. Obfitują w witaminy: A, B1, B2, B3, które to odpowiadają za właściwą pracę mózgu, koncentrację i odporność organizmu. W daktylach znajdziemy też witaminę C – przeciwutleniacz, który zwalcza wolne rodniki. I to nie wszystko. Daktyle są także świetnym źródłem fosforu, żelaza, potasu, magnezu oraz chromu. W ich składzie znajdują się także spore ilości błonnika.
Z czym to się je?
Zarówno świeże, jak i suszone daktyle to bardzo wdzięczna przekąska, którą można serwować samodzielnie lub jako dodatek do wielu potraw. Daktyle świetnie smakują dodane do jogurtu i innych domowych deserów. Z daktyli można przygotować pyszne batony. Daktyle można dodawać do ciast i ciasteczek. Wówczas zbędne będzie użycie tradycyjnego cukru. Z daktyli przygotujemy również pyszną polewę do naleśników i placuszków. Fajnym pomysłem jest dodanie suszonych daktyli do koktajlu – mlecznego lub owocowego. Wielbiciele masła orzechowego, a takowych nie brakuje, zajadają się daktylami wypełnionymi owym masłem. Taka przekąska to prawdziwy raj na ziemi. Przy okazji jest szalenie zdrowa i nie szkodzi sylwetce.