Kwas foliowy w ciąży – dawkowanie i zapotrzebowanie

kwas foliowy Folik

Świadoma mama i świadome macierzyństwo to gwarancja zdrowia maluszka. Prawda jest taka, że zdrowie rozwijającego się w brzuchu dziecka w dużej mierze zależy od nas samych. To, jaki tryb życia prowadzimy, a także jak się odżywiamy ma istotny wpływ na rozwój maleństwa. Już w pierwszych tygodniach życia płodowego u malucha kształtują się tak ważne narządy jak cewa nerwowa, czy serduszko. Dlatego kwestią niezwykle ważną jest przyjmowanie kwasu foliowego, czyli witaminy B9.

Kwas foliowy, czyli co dokładnie?

kwas foliowy folik
kwas foliowy Folik (źródło: www.swiadomemacierzynstwo.com)

Kwas foliowy to witamina, którą każda kobieta w ciąży powinna koniecznie przyjmować. Kwas foliowy w ciąży jest bardzo ważny, szczególnie na początku – w pierwszych tygodniach, kiedy wytwarzany jest rdzeń kręgowy. Jeśli twoja dieta w ciąży jest zbyt uboga w kwas foliowy, powinnaś zacząć go suplementować. Gdzie znajdziemy kwas foliowy? Dobrym źródłem kwasu foliowego są surowe zielone warzywa, np. brokuły, sałata, szpinak, brukselka, natka pietruszki. Zresztą nazwa kwasu foliowego wzięła się od łacińskiego słowa folianum, czyli liść. Witamina B9 jest także w ziarnach zbóż, roślinach strączkowych i cytrusach. Kwas foliowy znajduje się również w żółtkach jaj, wątróbce, orzeszkach ziemnych i soi. Jeśli chodzi o suplementy diety, to doskonałym rozwiązaniem jest kwas foliowy FOLIK (kliknijacidum folicum. Dedykowany dla kobiet w pierwszym, a następnie 2 i 3 trymestrze ciąży, kwas foliowy FOLIK pozwala uzupełnić wszystkie niezbędne składniki, które dość trudno uzupełnić za pomocą codziennej diety.

Kwas foliowy w ciąży

Lekarze zalecają przyjmowanie kwasu foliowego na 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciąże oraz przez cały okres ciąży. Biorąc pod uwagę, że znaczna część ciąż to zapłodnienia nieplanowane, każda kobieta w wieku rozrodczym powinna zażywać kwas foliowy profilaktycznie. Folacyna odgrywa ogromną rolę w rozwoju płodu, a w szczególności kształtującej się około 5. tygodnia cewy nerwowej. Cewa początkowo ma postać rynienki, która w późniejszej fazie zamyka się i przekształca w rdzeń kręgowy oraz mózg dziecka. Jeśli  nie domknie się prawidłowo powstają szczeliny, które powodują rozszczep kręgosłupa oraz bezmózgowie. Przyjmowanie kwasu foliowego w ciąży chroni także przed niedorozwojem łożyska, krwotokami i poronieniem. Suplementacja kwasem foliowym usprawnia pracę układu pokarmowego, zapewnia sprawne działanie wątroby, żołądka i jelit.

Niedobór kwasu foliowego

Niedobór kwasu foliowego powoduje zaburzenia wielu ważnych dla życia procesów metabolicznych, prowadząc do upośledzenia wzrostu i rozwoju organizmu. Szczególnie niebezpieczny jest dla kobiet w ciąży, ponieważ niekorzystnie wpływa przede wszystkim na rozwój płodu, powodując powstawanie wad ośrodkowego układu nerwowego, a także niedokrwistość megaloblastyczną. Niedobór kwasu foliowego może prowadzić do zaburzeń kształtowania cewy nerwowej. Nie zamyka się ona w rurkę, czego efektem bywają wady układu nerwowego, np. przepukliny oponowo-rdzeniowe. Należy w tym miejscu dodać, że niedobór kwasu foliowego może także spowodować poważny niedorozwój łożyska. Może również spowodować samoistne poronienia oraz zmniejszać urodzeniową masę ciała noworodków.

Dawkowanie kwasu foliowego

Należy pamiętać, że dieta dorosłego człowieka pokrywa zaledwie 50 % dobowego zapotrzebowania na kwas foliowy. Każda kobieta planująca ciążę powinna przyjmować profilaktyczną dawkę tego składnika tj. 0,4 mg/dziennie. Lekarze zalecają dawkowanie kwasu foliowego w ilości 0,4 mg na dobę, przez okres począwszy od trzech miesięcy przed planowaną ciążą, aż do jej ukończenia. Zwykle do końca pierwszego trymestru, dawkowanie kwasu foliowego wynosi 0,4 – 1 mg/dziennie. Czasem zaleca się jego zażywanie także w drugim i trzecim trymestrze ciąży w ramach profilaktyki anemii. Zwiększenie przyjmowanej dawki kwasu foliowego w czasie ciąży zaleca się jeśli w rodzinie urodziły się dzieci z wadami cewy nerwowej oraz jeśli przyszła mama przyjmuje leki przeciwpadaczkowe czy też jest chora na cukrzycę.

 

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.