Zgaga, czyli nieprzyjemne uczucie pieczenia za mostkiem, które lubi promieniować aż do przełyku to problem coraz większej liczby osób. Szacuje się, że około 30% ludzi cierpi na zgagę. Ze statystyk wynika, że zgaga częściej przydarza się kobietom niż mężczyznom. Poza tym, częsta zgaga to najczęściej problem osób starszych (w wieku około 60-70lat) oraz palących papierosy czy mających nadwagę. O ile sporadyczna zgaga nie jest powodem do niepokoju, o tyle częsta zgaga powinna już wzbudzić nasze zainteresowanie. Co powoduje zgagę, a co ją leczy? O tym poniżej.
Spis treści
Częsta zgaga – przyczyny
Częsta zgaga (kliknij) to efekt nieodpowiedniej diety i nadmiernego spożywania niektórych produktów. Zgagę mogą powodować zarówno słodycze (szczególnie czekolada), jak również alkohol, napoje zawierające kofeiną oraz potrawy zawierające tłuszcze. Częsta zgaga może być powodowana przez ostre potrawy, cytrusy i soki cytrusowe, dym tytoniowy i niektóre leki, jak np. aspiryna czy ibuprofen. Przyczyną zgagi może też być pozycja ciała. Jeśli leżymy lub pochylamy się, soki żołądkowe mają ułatwioną drogę w górę – do zwieracza przełyku. Również wszelkiego rodzaju naciski na żołądek mogą wywołać dyskomfort. Idąc tym tropem, można stwierdzić, że zgaga może być częstsza w okresie ciąży, przy nadwadze, podczas częstego podnoszenia ciężarów oraz przy noszeniu obcisłych ubrań.
Jak sobie pomóc?
Częsta zgaga może obniżyć jakość i komfort życia. Aby jej zapobiegać, należy wprowadzić kilka zmian. Przede wszystkim nie należy objadać się na noc. Warto zadbać, aby ostatni posiłek był spożywany na około 2-3 godziny przed położeniem się do łóżka. Poza tym, zawsze lepiej jeść mniej, ale częściej. Przy skłonnościach do zgagi trzeba także przyzwyczaić się do jedzenia powoli – bez pośpiechu, w spokojnej atmosferze. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zgagi, należy także zrezygnować ze spożywana pokarmów tłustych i słodkich, a także napojów gazowanych, ostrych przypraw, mocnej herbaty i kawy, które to podrażniają śluzówkę przełyku i rozluźniają zwieracz przełyku. Ograniczyć należy alkohol i palenie papierosów. Warto mieć na uwadze, że dym tytoniowy nasila relaksację zwieracza i wzmaga wytwarzanie kwasu solnego. Częsta zgaga może być efektem otyłości lub nadwagi, dlatego też warto zgubić kilka kilogramów. Co za tym idzie, należy zmienić dietę na niskokaloryczną oraz zadbać o większą aktywność fizyczną.
Co przyniesie ulgę?
Sok z pomarańczy lub z kapusty kiszonej. Zalecane jest wypicie szklanki jednego z tych płynów przed jedzeniem. Poza tym ocet z jabłek. Łyżkę stołową octu winnego z jabłek rozcieńcza się w pół szklanki wody. Przygotowany napój trzeba popijać małymi łykami w trakcie posiłku. To może wydawać się dziwne, że w schorzeniu polegającym na nadmiarze kwasów zaleca się specyfik oparty na occie. Jednak należy pamiętać, że również kwasy są dobre i złe. Pomocny będzie także sok z ziemniaków. Zalecane jest picie pół szklanki soku z surowych ziemniaków 2-3 razy dziennie.
Tabletki bez recepty na zgagę
Na częstą zgagę pomocne są również specjalne preparaty, które możemy dostać w każdej aptece bez recepty. Obecnie numerem jeden w zwalczaniu dyskomfortu jest MANTI. Jego działanie polega na zobojętnianiu kwasu solnego wchodzącego w skład treści żołądkowej. Dodatkowo lek zmniejsza aktywność pepsyny, głównego enzymu żołądkowego, oraz wiąże kwasy tłuszczowe i lizolecytynę. MANTI działa miejscowo i praktycznie nie wchłania się z przewodu pokarmowego, a jego działanie następuje szybko i utrzymuje się długo. Lek sprawdzi się nie tylko przy zgadze, ale także przy wielu towarzyszących jej objawach: wzdęciach, niestrawności i nadkwaśności.