Dieta – słowo klucz. Każdy z nas przynajmniej raz w życiu był na jakiejś diecie, ktoś właśnie jest, a ktoś za chwilę będzie. Zmieniając sposób jedzenia i dręcząc się dietami „cud” wierzymy, że za chwilę zgubimy ciążące nam kilogramy i będziemy wyglądać jak pan czy pani z telewizji. Nic z tego. Powiedzmy to sobie szczerze – żadna krótkotrwała dieta nie zapewni nam długotrwałych efektów. Również modne diety nie koniecznie takie efekty nam zapewnią. To, że pani X schudła na diecie bezglutenowej wcale nie oznacza, że i my schudniemy! Co więcej – taka dieta niedobrana pod nas i nasze potrzeby, kondycję organizmu i zdrowie może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Poza tym, musimy pamiętać, że tylko mądre zmiany przyniosą to, czego oczekujemy. Dieta to nie fanaberia czy moda. Dieta to styl życia. Niestety większość z nas w pogoni za ideałami wciąż popełnia te same błędy. Jakie? Poniżej znajdziesz 3 najpopularniejsze. Sprawdź, czy i ty nie wpadłaś / wpadłeś w ich pułapkę.
- Wieczne bycie na diecie
Przebywanie na konkretnej diecie przez dłuższy czas nie dość, że jest niezdrowe, to na dodatek jest nieefektywne. Przykładowo: utrzymując przez dłuższy czas dietę na poziomie 1000 kalorii, do tego intensywnie ćwicząc nie spalimy tkanki tłuszczowej. Za to nabawimy się obniżenia masy mięśniowej, spowolnionego metabolizmu, chronicznego zmęczenia czy zaburzeń hormonalnych. Chcąc schudnąć należy kaloryczność posiłków dostosować do wykonywanej aktywności. Jeśli ćwiczysz na siłowni lub każdego dnia biegasz około 10km, musisz jeść więcej tak, żeby organizm miał co spalać. W przeciwnym razie zbuntuje się i zatrzyma wszystko w miejscu.
- Modne diety
Podążanie za modnymi dietami to kolejny błąd, jaki popełniamy w walce o lepszego siebie. Jestem pewna, że i tym nie raz słyszałaś / słyszałeś obietnice typu: z nami schudniesz 5kg w tydzień czy z nami wyrzeźbisz ciało w miesiąc. Tego typu obietnice są nierealne, no chyba, że będą wymagały głodzenia się. Ale to też nie oznacza, że chudniesz. Jeśli po tygodniu widzisz na wadze o 5kg mniej to znak, że twój organizm pozbył się wody albo co gorsza zaczyna spalać mięśnie. Nie tędy droga! Na długotrwałe efekty należy pracować długo. Droga na skróty nigdy nie kończy się dobrze.
- Jedzenie pozornie „zdrowej” żywności
Teraz kogo by nie spytać, wszyscy jedzą zdrową żywność. Ale czy aby na pewno na „zdrowa żywność” jest naprawdę zdrowa? Bardzo często wydaje nam się, że skoro jemy ciemne pieczywo zamiast jasnego, odtłuszczony nabiał, wzbogacone w witaminy płatki śniadaniowe, to nasza dieta jest zdrowa. Nic z tego. Zacznijcie czytać etykiety zamiast wierzyć na słowo, że coś jest zdrowe. Ciemne pieczywo może mieć dodatek karmelu, dlatego ma taki kolor a nie inny. Płatki śniadaniowe mogą mieć w sobie tonę cukru. Poza tym, niektóre produkty z półki „zdrowe” mają w swoim składzie nektar z agawy, słód kukurydziany, syrop trzcinowy, które są kompletnie bezwartościowe, a dodatkowo tylko pobudzają apetyt.