Przyczyn nieświeżego oddechu może być wiele. Wśród najczęściej występujących wymienia się nieprawidłową higienę jamy ustnej, nadużywanie używek (papierosów, alkoholu), złą dietę, choroby przyzębia, cukrzycę, niewydolność nerek, zaburzenia żołądkowo-jelitowe oraz zbyt intensywne odchudzanie.
Bez względu na przyczynę problemu, nieprzyjemny zapach jest krępującą dolegliwością, która kiepsko wpływa na samopoczucie i może wpędzić w poważne kompleksy. Dobra wiadomość jest jednak taka, że z nieprzyjemnym oddechem można walczyć, a co najważniejsze, walkę tę można wygrać. Istnieje bowiem wiele sposobów na to, aby odzyskać świeży oddech. Jakie to sposoby? Oto niektóre z nich…
Świeży oddech z domowej spiżarni
Od wieków sprawdzonym sposobem na odświeżenie oddechu jest natka pietruszki. Spożycie zielonej gałązki zapobiega przykremu zapachowi, zwłaszcza temu, który został wywołany przez niektóre produkty spożywcze, jak czosnek czy cebula. Natkę pietruszki warto żuć nie tylko po posiłku, ale także tuż przed nim.
Niemiły zapach pozwoli zniwelować również mięta, szczególnie olejek miętowy naniesiony na język. W walce z krępującą dolegliwością pomoże także napar z łyżeczki szałwii i dwóch łyżeczek mięty. Wystarczy, że zioła zalejecie wrzątkiem, chwilkę odczekacie, a następnie wypijecie.
Skuteczne w walce z nieprzyjemnym zapachem z ust są także goździki i jałowiec. Chcąc osiągnąć natychmiastowy efekt świeżości, należy przegryźć i przeżuć kilka goździków. Jeśli chodzi o jałowiec, to dobrze jest zastosować specjalną kurację jałowcową. Polega ona na tym, że pierwszego dnia żuje się 5 suszonych jagód i z każdym następnym dniem dodaje się po jednej dodatkowej jagodzie, aż dojdzie się do 12 sztuk. Następnie, każdego dnia zmniejsza się liczbę jagód o jedną tak, aż na nowo dojdzie się do 5.
Świeży oddech, a higiena jamy ustnej
W celu odzyskania świeżego oddechu bardzo duże znaczenie ma utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej. Wbrew pozorom szczotkowanie zębów dwa razy dziennie to stanowczo za mało. Jeśli chcecie mieć świeży oddech, szczotkujcie zęby po każdym posiłku, koniecznie pastą z fluorem. Gdy tylko to możliwe sięgajcie po nić dentystyczną, która pomoże wam pozbyć się resztek pokarmowych ze szczelin między zębami. Systematycznie używajcie płynu do płukania jamy ustnej, który nie tylko odświeży oddech, ale także pomoże pozbyć się bakterii zalegających w jamie ustnej. Nie zapominajcie też o dokładnym szczotkowaniu języka. To właśnie na nim gromadzi się najwięcej bakterii odpowiedzialnych za niemiły zapach z ust.
Język czyścić możecie zarówno przy pomocy specjalnej tarki, jak i przy użyciu szczoteczki do zębów. Polecam wam szczoteczkę Colgate 360, która po przeciwnej stronie włosia posiada specjalną tarkę do czyszczenia języka.