Ciąża to niezwykle ważny i wyjątkowy moment w życiu każdej kobiety. Każda mama dokładnie obserwuje zmiany zachodzące w jej ciele. Z niecierpliwością czeka na powiększający się brzuszek, pierwsze kopnięcie maluszka. Ciąża jest okresem dość długim. Składa się z 40 tygodni. Lekarze dzielą ten czas na 3 trymestry, z których każdy trwa po 3 miesiące. Termin porodu jest najczęściej określany na podstawie ostatniej miesiączki. Trzeba jednak pamiętać, że jest to termin umowny. A jak wygląda kalendarz ciąży? Poniżej znajdziesz opis ciąży miesiąc po miesiącu. Kalendarz ciąży pozwoli ci dowiedzieć się, co dokładnie dzieje się z twoim maluszkiem na każdym etapie rozwoju ciąży.
PIERWSZY TRYMESTR
1 miesiąc
Zapłodniona komórka jajowa jest maleńka, ale zawiera już wszystkie niezbędne informacje genetyczne. Na tym etapie dziecko, a właściwie zarodek, wędruje wzdłuż jajowodu. Z godziny na godzinę liczba komórek wzrasta. Po około tygodniu dociera do macicy i tam tworzy sobie przytulne gniazdko do dalszego rozwoju.
2 miesiąc
W tym czasie embrion przypomina kształtem laseczkę z zaznaczoną głową i mózgiem. Powstają zawiązki żołądka, jelit, płuc, wątroby itp. Istotne jest też, że narządy, takie jak uszy czy nos, powoli przybierają właściwy kształt. W siódmym tygodniu u dziecka wykształca się zmysł dotyku. W tym okresie dziecko ma półtora centymetra wzrostu i waży trzy gramy.
3 miesiąc
Na tym etapie rozwoju, maleństwo zaczyna przypominać już dziecko. Można także zaobserwować w tym czasie indywidualne cechy. Żołądek zaczyna wydzielać soki trawienne, a trzustka insulinę. Ciało naszego maleństwa zaczyna pokrywać mieszek płodowy. Pojawiają się też paznokietki. W 9 tygodniu ciąży maluszek umie się już przeciągać. Chętnie też wymachuje kończynami, rusza paluszkami i obraca główkę.
DRUGI TRYMESTR
4 miesiąc
Na tym etapie rozwoju dziecka, wszystkie narządy pracują już prawidłowo, ale maluch wciąż jest uzależniony od mamy. Pośrednikiem jest tu łożysko, dzięki któremu dziecko otrzymuje pokarm i tlen. Dziecko rośnie teraz szybko. Poprawa krążenia sprawia, że kolor skóry dziecka staje się różowy. W tym okresie pojawiają się również brwi, rzęsy oraz włosy na głowie. Dziecko w tym czasie osiąga piętnaście centymetrów i waży dwadzieścia dekagramów.
5 miesiąc
W piątym miesiącu maluszek uczy się spać i czuwać. Słyszy też coraz więcej dźwięków i rozpoznaje smaki. W 5 miesiącu mama odczuwa już ruchy swojego maleństwa. W tym miesiącu można także rozpoznać płeć dziecka.
6 miesiąc
W 6 miesiącu ciało dziecka jest pokryte mazią płodową. Jego rozmiary zwiększają się do pół kilograma, a wzrost wynosi dwadzieścia osiem centymetrów. Mamie znacznie powiększa się brzuszek. Coraz wyraźniej odczuwa też ruchy dziecka. Na tym etapie rozwoju dziecka, u mamy mogą pojawić się pewne dolegliwości, jak zgaga, żylaki lub plamy na skórze.
TRZECI TRYMESTR
7 miesiąc
To czas kiedy maluszek wyraźnie się zaokrągla. Co ciekawe – na tym etapie rozwoju, dziecko zaczyna mieć marzenia senne. Wzrost dziecka osiąga czterdzieści centymetrów, a waga ponad kilogram.
8 miesiąc
Końcówka ciąży to czas, kiedy dziecko jest już bardzo ruchliwe. Organy wewnętrzne maluszka kończą dojrzewanie. U chłopców jądra zsuwają się do moszny, a u dziewczynek jajniki produkują hormony. Wielkość dziecka wynosi czterdzieści pięć centymetrów, a waga dwa kilogramy.
9 miesiąc
Dziecko osiąga teraz rozmiary około pięćdziesięciu trzech centymetrów i waży około trzech kilogramów. Brzuch mamy staje się bardzo duży, przez co zaczyna już ciążyć i przeszkadzać. Mama może być teraz bardzo zmęczona i mieć trudności z wykonaniem nawet najprostszych czynności. Pod koniec ciąży u mamy mogą wystąpić obrzęki nóg. Również samopoczucie psychiczne mamy może ulec zmianie. Większość kobiet pod koniec ciąży staje się bardziej rozdrażniona i niespokojna.