Migrena to przewlekła choroba charakteryzująca się napadowymi bólami głowy, którym mogą towarzyszyć nudności, zawroty głowy, światłowstręt, drętwienie połowy ciała, a nawet i wymioty. Przy migrenie, ból głowy pojawia się zazwyczaj po jednej stronie i ma charakter pulsujący. Napady bólu migrenowego mogą występować raz w roku lub kilka razy w miesiącu. Mogą trwać zarówno kilka godzin, jak i 3 dni.
U większości osób ból migrenowy pojawia się nagle i niespodziewanie. Tylko u nielicznych występuje tzw. aura, będąca zapowiedzią migreny. Niektórzy przed atakiem migreny zaczynają słyszeć szumy w uszach. Inni mają zaburzenia wzroku i często widzą tzw. „mroczki”. Jeszcze inni uskarżają się na drganie powieki. Każdy, kto kiedykolwiek w życiu zmagał się z migreną wie, jak straszna jest to choroba, jak bardzo obniża jakość codziennego życia i poważnie utrudnia wykonanie podstawowych obowiązków. Co robić w napadzie bólu i jak leczyć migrenę? O tym poniżej.
Spis treści
Po pierwsze – odpoczynek w ciemnym miejscu
Atak migreny najlepiej przeczekać w zaciemnionym i cichym pomieszczeniu, w którym będziemy odcięci od wszelkich bodźców: źródeł światła, telewizora, głośnych dźwięków, drażniących zapachów. Dobrze, aby takie pomieszczenie było także dobrze wywietrzone. O ile uda się zasnąć w takiej sytuacji, warto to zrobić.
Po drugie – zimny kompres i masaże
Ulgę w bólu powinien przynieść także zimny kompres położony na czoło. Gazę lub ściereczkę należy namoczyć w zimnej wodzie i tego typu kompres trzymać na czole tak długo, aż ściereczka nie zacznie robić się ciepła. Nie zaszkodzą również delikatne masaże skroni i karku. Jeśli nawet nie pomogą, to na pewno nie zaszkodzą. Ulgę może przynieść ucisk tętnicy skroniowej po stronie bólu.
Po trzecie – zioła i aromaterapia
Zioła (napary z rumianku lub kozłka lekarskiego) powinny być także pomocne. Rozluźnią mięśnie i pozwolą się wyciszyć oraz uspokoić. Zastosowanie olejków terapeutycznych także może zadziałać pozytywnie. Niestety nie na każdego. Jeśli zdecydujecie się na aromaterapię, wybierzcie olejek bazyliowy lub z mięty pieprzowej. Ten ostatni dobrze jest wetrzeć w skronie, z kolei bazyliowy – wdychać.
Po czwarte – leki przeciwbólowe
W momencie, kiedy ból jest nie do wytrzymania i żadne metody domowe nie skutkują, warto sięgnąć po lek przeciwbólowy. Leków stosowanych w migrenie jest obecnie dość dużo. Jednym z najbardziej polecanych leków jest ASPIRIN. Ten w nowej odsłonie to prawdziwa rewolucja wśród leków działających przeciwbólowo. Dzięki technologii mikroaktywnych cząsteczek 6 razy szybciej uwalnia substancję aktywną i tym samym szybciej przynosi ulgę w bólu.
Po piąte – profilaktyka
Zawsze lepiej jest zapobiegać, aniżeli później leczyć, dlatego jeśli to tylko możliwe – zapobiegajmy. Z migreną bardzo często bywa tak, że bywa wywołana przez konkretny impuls. Może to być niewłaściwa, zbyt restrykcyjna dieta, nieodpowiedni styl życia (np. za mało snu), stres oraz silne bodźce zewnętrzne. Aby uchronić się przed atakiem migreny, należy unikać spożywania czerwonego wina i czekolady, glutaminianu sodu, słodzików, napojów energetyzujących i alkoholu. Należy unikać także stresu, a jeśli to niemożliwe nauczyć się od razu go minimalizować. W jaki sposób? Poprzez medytację, jogę, relaksującą kąpiel, aromaterapię, masaże. Warto unikać także silnych bodźców w postaci zbyt głośnych dźwięków, intensywnych zapachów, zbyt mocnego światła i silnego słońca.