Męczący katar? Sprawdź jak szybko go wyleczyć

źródło: vicks.pl
źródło: vicks.pl

Katar to jeden z objawów przeziębienia. Najczęstszą jego przyczyną są infekcje wirusowe, w przypadku których wydzielina z nosa jest wodnista. Powodem nieżytu nosa mogą być również bakterie (gronkowce, paciorkowce), odpowiedzialne za zielonkawą albo żółtawą wydzielinę. Katar może również występować na tle alergicznym, sezonowo albo przewlekle. Prawda jest taka, że katar na tle wirusowym bardzo łatwo złapać. Wystarczy, że w pracy lub sklepie spotkamy jedną kichającą osobę i gotowe. Mimo, że katar należy do jednych z najbardziej męczących dolegliwości, to jednak można sobie sprytnie z nim poradzić. W jaki sposób? Poniżej znajdziesz kilka porad dotyczących tego, jak szybko wyleczyć katar. No to na zdrowie!

Inhalacje

Inhalacje to stara jak świat metoda leczenia kataru. Jednocześnie to jedna z najskuteczniejszych metod, która przynosi błogą ulgę. Inhalacje może przyrządzić każdy z nas, gdyż jest to bardzo prosta czynność. Jeśli posiadasz nebulizator (preparat do inhalacji) to wówczas z powodzeniem możesz go wykorzystać. Jeśli nie masz nebulizatora, sięgnij po miskę i napełnij ją ciepłą wodą, a następnie wkrop do wody kilka kropli olejków eterycznych (tymiankowego, sosnowego lub eukaliptusowego). Możesz też wykorzystać zioła, zwłaszcza ziele macierzanki, rumianek i szałwię. Pamiętaj, aby podczas inhalacji opary wdychać nosem, a wydychać ustami. To bardzo ważne.

Nawilżanie nosa

Nieżyt nosa ma to do siebie, że bardzo wysusza i podrażnia śluzówkę. Dlatego też ważnym elementem kuracji leczniczej jest nawilżanie nosa. W tym celu poleca się stosowanie wody morskiej lub roztworów z soli fizjologicznej. W udrażnianiu nosa pomocne może być również stosowaniu sztyftów mentolowych.

Leki zmniejszające obrzęk śluzówki

Jak szybko wyleczyć katar? Sięgając po leki zmniejszające obrzęk śluzówki. Szczególnie polecana jest pseudoefedryna i fenylefryna. W zależności od indywidualnych preferencji, możesz wybrać lek w postaci płynnej lub w formie tabletek. Dobrym rozwiązaniem są też leki na bazie oksymetazoliny oraz ksylometazoliny do stosowania miejscowego, czyli donosowo. Tego typu leki redukują obrzęk śluzówki, a co za tym idzie, ułatwiają swobodne oddychanie.

Leki antyhistaminowe

Zastanawiając się nad tym, jak szybko wyleczyć katar, dobrze jest sięgnąć po leki antyhistaminowe. Te pierwszej generacji skutecznie redukują katar i kochanie, niestety mogą wykazywać też działanie nasenne. Uwaga! Warto połączyć leki antyhistaminowe z lekami zmniejszającymi obrzęk błony śluzowej nosa. Zredukuje to katar, zminimalizuje kichanie i pomoże pozbyć się efektu zatkanego nosa.

Pomoc w zatkanym nosie

Bardzo często katar wiąże się z uczuciem zatkanego nosa. To z kolei utrudnia swobodne oddychanie. Aby pozbyć się dyskomfortu, należy zastosować aerozol do nosa (np. Vicks Sinex). Preparat działa aż do 8 godzin i w tym czasie zapewnia swobodne, lekkie oddychanie (sprawdź).

Pomocna w nieżycie nosa jest również maść lecznicza na bazie eukaliptusa (polecam Vicks VapoRub). Poprzez połączenie kojącego eukaliptusa i aromatycznego mentolu, maść zaczyna działać niezależnie od tego, w jakim stadium przeziębienia i kataru jesteś. Wdychając lecznicze opary złagodzisz objawy nieżytu nosa nawet do 8 godzin.

 Dodatkowe wsparcie w katarze

Aby szybko wyleczyć katar warto także zadbać o wypijanie dużych ilości płynów. Dlaczego? Bo dzięki temu zalegająca wydzielina znacznie się rozrzedzi, a nos łatwiej się z niej oczyści. Zalecana jest zarówno woda mineralna, jak również herbatki z czarnego bzu oraz z sokiem malinowym. Podobny efekt zapewnią gorące potrawy, np. rozgrzewające zupy. Warto sięgać także po czosnek, który uznawany jest za naturalny antybiotyk, dzięki czemu przyspiesza leczenie oraz natkę pietruszki będącą doskonałym źródłem witaminy C.

Ps. Aby złagodzić podrażnienia skóry, skrzydełka nosa smaruj maścią witaminową lub kremem ochronnym.

 

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.