Kolek nie wolno lekceważyć, gdyż mogą one (oczywiście nie muszą, ale mogą) świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiem. Mogą wynikać z kamicy nerkowej, kamicy pęcherzyka żółciowego lub jego stanu zapalnego. Ból kolkowy z reguły nadchodzi nagle i jest bardzo silny. Pojawia się w prawym podżebrzu i potrafi promieniować aż do łopatki. Niekiedy, bólowi towarzyszy szereg innych objawów, jak nudności, dreszcze i wymioty. Męczące i bolesne objawy lubią pojawiać się po zjedzeniu czegoś tłustego, ciężkostrawnego, smażonego. Takie pokarmy powodują bowiem, że pęcherzyk silnie się kurczy, by wypchnąć żółć, która pomaga w trawieniu tłuszczów. Niekiedy kolka brzuszna wynika z intensywnego wysiłku fizycznego lub odwodnienia.
Ciepłe okłady
W łagodzeniu bólów kolkowych mogą pomóc ciepłe okłady na podbrzusze. Jak wiadomo ciepło działa rozkurczowo na mięśnie i tym samym przynosi ulgę. Ciepłe okłady można wykonywać przy użyciu poduszki elektrycznej lub termofora. Jeśli takowych nie posiadamy w domu, możemy użyć zwykłe butelki i napełnić ją ciepłą wodą.
Herbaty ziołowe i dieta lekkostrawna
Rozkurczowo zadziałają także napary z ziół oraz herbaty ziołowe. Poleca się herbatkę z kopru, mięty pieprzowej lub rumianku. Jeśli kolka brzuszna pojawia się często, a nie jest tylko jednorazowym incydentem, wówczas niezbędna jest zmiana diety na bardziej lekkostrawną. Przede wszystkim z codziennego menu należy wyeliminować produkty wzdymające, przetworzone, smażone i bardzo tłuste. Nie zaleca się także spożywania kofeiny i słodkich napojów gazowanych. Zalecana dieta to ta obfitująca w błonnik, a więc świeże warzywa, owoce, pełnoziarniste pieczywo, kasze, ciemne makarony.
Pomoc z aptecznej półki
Bóle i skurcze, jakie wywołuje kolka brzuszna można zminimalizować poprzez przyjęcie preparatów o właściwościach rozkurczających. Obecnie numerem jeden jest Buscopan ( kliknij). Skutecznie zwalcza on bóle wywołane skurczem mięśni gładkich. W przeciwieństwie do tradycyjnych leków przeciwbólowych, Buscopan nie maskuje bólu, a skutecznie zwalcza jego przyczynę, a więc silny skurcz. Od innych leków rozkurczowych różni się tym, że praktycznie nie przechodzi przez barierę krew–mózg i rzadko powoduje senność. Działa tylko tam, gdzie jest potrzebny, przynosząc ulgę w bólu i dolegliwościach związanych z kolką jelitową.