W dzisiejszym poście zajmiemy się prawidłowym żywieniem kotów. Przybliżymy zagadnienia dotyczące tego, jak powinna wyglądać odpowiednia dieta kota, co kot powinien jeść, a czego zdecydowanie unikać. Niby temat łatwy, a jednak może przysporzyć wiele problemów. Większości właścicielom wydaje się, że najlepszym sposobem żywienia małych milusińskich jest jedzenie domowe. W praktyce wygląda to tak, że domowe specjały mogą zwierzakom zaszkodzić. Ale o tym później…
Podstawowe składniki kociej diety
Dieta kota powinna być zbilansowana i zróżnicowana. Powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Codzienne żywienie kotów powinno uwzględniać pełnowartościowe posiłki, zawierające wszystkie składniki, a więc białko, tłuszcze i węglowodany.
W diecie kota nie powinno zabraknąć białek, przede wszystkim karnityny, kazeiny i kolagenu. Nie powinno również zabraknąć tłuszczów nasyconych i nienasyconych, jak omega 3 i omega 6. W końcu, nie powinno także zabraknąć węglowodanów, zwłaszcza skrobi i celulozy. Jeśli chodzi o witaminy, a także mikro i makroelementy, to bardzo ważne są: witaminy z grupy B, witamina D, PP, A, H, E, F, C i K, a także wapń, żelazo, fosfor, potas, magnez, cynk, jod i selen.
Ze wszystkich składników, koty najbardziej potrzebują białek. To właśnie od ich ilości zależy kondycja skóry kota, a także stan mięśni i sierści. Najbardziej wartościowe dla kota białka znajdują się w mięsie (wołowina, cielęcina, mięso drobiowe) i rybach. Kotom nie można podawać wieprzowiny. Z ryb najlepsze są makrele, sardynki i śledzie. Na zakazanej liście znajdują się ryby wędzone i solone. Pod żadnym pozorem nie można ich podawać kotom, zwłaszcza sterylizowanym.
Jeśli chodzi o tłuszcze, to na pewno należy być ostrożnym jeśli chodzi o tłuszcze nasycone. Znajdziemy je m.in. w śmietanie, jajach i czerwonym mięsie. Najrozsądniej jest podawać kotom produkty z małą zawartością tłuszczu. Doskonałym źródłem tłuszczów zdrowych są: ryby, drób, oleje roślinne, oliwa z oliwek.
Żywienie domowe vs gotowe karmy
Kot różni się od człowieka. Jego układ pokarmowy wymaga zupełnie innych pokarmów, niż nasz. Co za tym idzie – żywienie kotów powinno być inne, niż nasze. W codziennej diecie naszego małego przyjaciela powinno przeważać mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Warzywa i produkty roślinne, mimo iż są ważne, powinny stanowić tylko dodatek do diety.
Karmienie kotów resztkami ze stołu jest niewłaściwe i to pod różnymi względami. Abstrahując od tego, że większość z nas nie żywi się wyłącznie produktami pochodzenia zwierzęcego, których koty potrzebują najbardziej, to w ludzkim jedzeniu znajduje się zbyt wiele składników, które kotom szkodzą. Wystarczy wymienić chociażby przyprawy, w tym sól i mieszanki typu „warzywko”, które bardzo szkodzą zwierzakom. Poza tym częstym błędem popełnianym przy podawaniu domowych posiłków jest serwowanie ciągle tego samego posiłku. Karmienie pupila tylko mięsem lub tylko rybą pozbawia go wielu cennych składników mineralnych, szczególnie wapnia. Brak wapnia w diecie kota powoduje z kolei nadmierne chudnięcie i wysoką łamliwość kości.
Żywienie kotów gotowymi mieszankami jest nie tylko zdrowsze, ale i dużo wygodniejsze dla nas samych. Dzięki kupnym karmom mamy pewność, że nasz mały milusiński otrzymuje wszystko, co jest mu niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju, a także zdrowego funkcjonowania. Gotowe karmy zapewniają kociakom dobrze zbilansowane posiłki.