Nienawidzony przez większość dzieci, kochany rzez dorosłych. Mowa oczywiście o szpinaku – warzywie, w którym warto się zakochać! Szpinak został odkryty już w średniowieczu przez Arabów, którzy przywieźli go z wyprawy do Persji. Jednak zanim poznali go Europejczycy, minęło wiele lat. W naszym kraju kariera szpinaku rozpoczęła się wraz z modą na zdrowe odżywianie. Z każdej strony byliśmy bombardowani przepisami ze szpinakiem w roli głównej. Szybko okazało się, że jest to warzywo szalenie wszechstronne i w każdej postaci smakuje wybornie. Można je dodawać do sałatek i zielonych koktajli. Można je dusić, gotować, itp.
Bomba witaminowa
Szybko okazało się, że szpinak to prawdziwa bomba witaminowa. Znajdziemy w nim to wszystko, co jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Szpinak pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego i nerwowego. Zapewnia doskonałą kondycję skórze, włosom i paznokciom. Jeśli chodzi o produkty bogate w żelazo, to szpinak zawiera jego ogromną ilość, więc warto spożywać go przy takiej chorobie jak anemia.
Szpinak to także doskonałe źródło wapnia – budulca kości. W zielonym warzywie znajdziemy także całą paletę witamin. Wystarczy wspomnieć o witaminie C, E, K, B2, B2 i B6. Szpinak jest także bogaty w antyoksydanty, które wspierają naturalne mechanizmy obronne naszego organizmu. Naukowcy udowodnili również, że opóźnia procesy utraty pamięci, czyli przeciwdziała postępowi choroby Alzheimera. Jedzenie szpinaku chroni też przed inną chorobą starczą – chorobą Parkinsona.
Szpinak świetnie spisuje się przy różnego rodzaju stanach zapalnych. Wspomaga leczenie stanu zapalnego przewodu pokarmowego i zwyrodnieniach siatkówki. Ogromną zaletą szpinaku jest również niska kaloryczność, co oznacza, że możemy się nim zajadać bez zbędnych wyrzutów sumienia.
Po szpinak powinni sięgać wszyscy, którzy dbają o smukłe kształty lub są w trakcie odchudzania. Zielone warzywo na stałe powinno zagościć w menu osób palących papierosy. Głównie ze względu na właściwości antyoksydacyjne. Właściwości pozytywne szpinaku widoczne są również w zakresie wspomagania leczenia chorób trzustki i utrzymujących się zaparć.