Kaki to owoc, który pojawia się u nas wraz z nadejściem jesieni. Swoim wyglądem przypomina nieco pomidora, aczkolwiek w smaku jest zupełnie inny. Dojrzałe owoce kaki są przyjemnie słodkie. Mniej dojrzałe okazy, potrafią być odrobinę cierpkie. Za ojczyznę kaki uznaje się Chiny. To stamtąd smaczny owoc dotarł do Japonii, a w XIX wieku na terenie Stanów Zjednoczonych zaczęli go uprawiać kalifornijscy rolnicy.
Doskonałe źródło witamin i minerałów
Słodkie w smaku owoce kaki są źródłem witamin i składników mineralnych. Wprowadzenie ich w swoją dietę może tylko zaowocować pozytywnie na nasz organizm, oczywiście gdy nie jesteśmy na niego uczuleni. Co znajdziemy w kaki? Przede wszystkim witaminę A i C – silny przeciwutleniacz, a także witaminy z grupy B, w tym kwas foliowy i witaminę B6. Świeże owoce kaki zawierają też dużo składników mineralnych. Warto tu wymienić potas, miedź, magnez i fosfor. Magnez wykazującej silne działanie przeciwwolnorodnikowe. Także miedź wykazuje działanie przeciwutleniające, ponieważ jest jednym z czynników niezbędnych do pracy enzymów takich jak oksydaza cytochromowa czy dysmutaza ponadtlenkowa. Miedź uczestniczy także w procesie powstawania czerwonych ciałek krwi.
Jedz na zdrowie i dla urody
Owoce kaki polecane są osobom walczącym ze zbyt wysokim cholesterolem oraz ludziom będącym na diecie odchudzającej, gdyż prawie nie zawierają tłuszczów. Co więcej, wykazują działanie przeciwzapalne oraz przeciwkrwotoczne. Dzięki takim związkom jak beta karoten, likopen czy luteina, kaki zmniejszają powstający w organizmie stres oksydacyjny, opóźniając procesy starzenia i powstrzymując rozwój wielu schorzeń. Warto dodać, że owoc kaki skutecznie chroni nasz wzrok. Zwarte w kaki karotenoidy zapewniają prawidłowe funkcjonowanie wzroku, zwłaszcza o zmierzchu. Z kolei zawarty w owocu wcześniej wspomniany beta karoten zmniejsza ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej, która jest główną przyczyną utraty wzroku w starszym wieku. Udowodniono również, że może zapobiegać uszkodzeniu soczewki i powstaniu zaćmy.