Wędzenie żywności to jedna ze starszych metod utrwalania produktów spożywczych. Obecnie jest stosowana na nieco mniejszą niż kiedyś skalę. Wynika to m.in. z powodu rozwoju technologii konserwowania żywności, która umożliwiła np. stosowanie konserwantów. Jednak wędzenie ma też inne zalety.
W wyniku tego procesu żywność uzyskuje charakterystyczne właściwości organoleptyczne, czyli na przykład określony smak czy zapach. Dlatego obecnie, w celu uzyskania pożądanego smaku i zapachu wędlin czy kiełbas, stosuje się aromaty dymu wędzarniczego, które w łatwy sposób umożliwiają osiągniecie tego typu właściwości. Jednak czy aromat dymu wędzarniczego pozostaje bez wpływu na zdrowie konsumentów? O tym w poniższym artykule.
Czym tak właściwie jest aromat dymu wędzarniczego?
Aromat dymu wędzarniczego to substancja, która została wytworzona w procesie technologicznym z dymu wędzarniczego. Dym ten z kolei powstaje podczas spalania starannie wyselekcjonowanego drewna drzew liściastych. Następnie jest oczyszczany z substancji smolistych i staje się produktem początkowym do wyrobu kondensatów czy właśnie aromatów używanych w produkcji żywności. Aromaty dymu wędzarniczego otrzymywane z takiego kondensatu, mogą być stosowane do produkcji wędlin i kiełbas, serów czy sosów. Dzięki temu, iż są oczyszczane ze smoły i popiołu, ich użycie to dużo lepszy sposób uzyskiwania wędzonej żywności niż tradycyjne wędzenie. W ich składzie bowiem znajduje się tylko czysty dym wędzarniczy, pozbawiony szkodliwych dla zdrowia ubocznych produktów powstających podczas spalania drewna.
W zależności od rodzaju użytego drewna, a także sposobu przetworzenia produktu początkowego, w końcowym etapie możemy otrzymać aromat o różnych cechach fizycznych i chemicznych. Takie rozwiązanie sprawia, iż stosując dany aromat, jesteśmy w stanie uzyskać żywność o ściśle określonych walorach smakowych.
Zalety stosowania aromatów dymu wędzarniczego
Niewątpliwą zaletą stosowania aromatów dymu wędzarniczego jest uzyskiwanie produktów spożywczych o dużej powtarzalności. Dawkowanie tego rodzaju aromatów zależy przede wszystkim od zawartości wody i tłuszczu w danym surowcu, a jednorazowe opracowanie odpowiedniej dawki sprawia, że uzyskujemy idealny produkt o wysokiej jakości.
Innymi zaletami stosowania aromatów zamiast tradycyjnego wędzenia, jest eliminacja emisji szkodliwych substancji do środowiska, zmniejszenie ubytku masy surowca w porównaniu z konwencjonalnym wędzeniem, a także zmniejszenie czasu potrzebnego do wytworzenia danego produktu. Prowadzi to także do ekonomicznych korzyści zarówno dla producentów żywności jak i dla konsumentów.
Dym wędzarniczy, a zdrowie
Przeglądając strony internetowe, możemy spotkać się z opinią, że aromat dymu wędzarniczego jest szkodliwy dla zdrowia. Jednak przed wydaniem pochopnej opinii, trzeba sobie uświadomić fakt, iż wszelkie substancje dodawane do żywności muszą być bezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. Taki stan rzeczy jest oczywiście uregulowany prawnie.
Regulacje prawne dotyczą również drewna, z którego uzyskuje się dym stosowany do produkcji preparatów dymu wędzarniczego. Prawo określa też maksymalną zawartość substancji, które mogą być szkodliwe dla zdrowia i które mogą się znaleźć w substancji przeznaczonym do produkcji aromatów. Takimi substancjami mogą być np. benzo[a]pireny, których maksymalnie dopuszczalna zawartość wynosi 10 mikrogramów/kg.
Ponadto cały proces oczyszczania dymu w początkowym etapie poprzez pirolizę, a w zależności od pożądanych cech końcowej substancji, przez np. ekstrakcję, destylację czy absorpcję, sprawia, że otrzymujemy produkt bezpieczny dla naszego zdrowia. Takiego procesu oczyszczania dymu raczej nie znajdziemy w amatorskich, przydomowych wędzarniach. Nasuwa nam to wniosek, że bardziej narażeni jesteśmy na spożycie toksycznych substancji wraz z wędlinami czy kiełbasami pochodzącymi z prywatnych wędzarni, niż z wyrobami mięsnymi kupionymi w pobliskim sklepie.
Więcej o aromatach dymu wędzarniczego dowiesz się z tej strony: https://gbd.pl/aromat-dymu-wedzarniczego/