Pieczenie przy oddawaniu moczu może sygnalizować wiele przypadłości. Najczęściej jednak jest objawem zapalenia pęcherza – przypadłości, która w wyjątkowy sposób upodobała sobie kobiety. Dlaczego akurat panie? Jest to spowodowane znacznie krótszą i szerszą cewką moczową kobiet, której ujście zlokalizowane jest w niewielkiej odległości od odbytu – naturalnego siedliska wszelkiego rodzaju drobnoustrojów. U pań cewka ma zaledwie 5 cm długości, podczas gdy u panów jest ona 4-5 razy dłuższa. I w tym głównie tkwi problem. Mimo, że zapalenie pęcherza nie jest przypadłością groźną, to jednak jak mało co, potrafi dać w kość. I nie chodzi tu tylko o przykre pieczenie przy oddawaniu moczu (sprawdź), ale także ciągłe bieganie do toalety, parcie na pęcherz, itp. Co może spowodować zapalenie pęcherza i jak leczyć przykrą przypadłość? O tym w poniższym artykule. Zapraszam!
Spis treści
Zapalenie pęcherza – najczęstsze przyczyny
Głównym patogenem odpowiedzialnym za większość przypadków uciążliwej przypadłości są pałeczki okrężnicy. Sprawcą kłopotów mogą być również chlamydie, gronkowiec i dwoinka rzeżączki. W momencie, kiedy drobnoustroje znajdą się na skórze między pochwą a odbytem, szybko przedostają się do cewki moczowej, gdzie ulegają namnażaniu. Za inne czynniki ryzyka zapalenia pęcherza uznaje się: cukrzycę, otyłość, uszkodzenie rdzenia kręgowego oraz przewlekłe stosowanie cewników. Do przyczyn zapalenia pęcherza należy także stosowanie antykoncepcji dopochwowej oraz wady anatomiczne układu moczowego. Przykrej przypadłości sprzyjają również kąpiele w basenach, nieodpowiednia higiena miejsc intymnych lub całkowity jej brak, ciąża, menopauza oraz przyjmowanie zbyt małej ilości wody. Infekcjom dróg moczowych sprzyjają również częste zmiany partnerów seksualnych.
Zapalenie pęcherza – typowe objawy
Jak już wcześniej zostało wspomniane, głównym symptomem zapalenie pęcherza jest pieczenie przy oddawaniu moczu (sprawdź). Nie jest to jednak jedyny objaw choroby. Przypadłość, która zmusza nas do ciągłego biegania do toalety, może objawiać się także na wiele innych sposobów. Dość często (z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę) infekcjom dróg moczowych towarzyszą bóle mięśni, ból w podbrzuszu, ogólnie złe samopoczucie i podwyższona temperatura. Przy silnym zakażeniu, pomimo bezustannego uczucia parcia na mocz, jego oddawanie odbywa się w bardzo niewielkich porcjach. U niektórych osób może pojawić się zmiana koloru, a nawet i zapachu moczu.
Zapalenie pęcherza – leczenie
Jak możemy sobie pomóc, aby zminimalizować, a z czasem zupełnie pozbyć się męczących objawów zapalenia pęcherza? Na pewno powinniśmy zwiększyć ilość wypijanych płynów tak, aby przyspieszyć wypłukiwanie bakterii z dróg moczowych. Lekarze zalecają wypijanie wody z sokiem z granatu, czarnej porzeczki lub żurawiny. Zawierają one dość sporą dawkę witaminy C, która hamuje namnażanie się bakterii. Na pewno warto zadbać o to, aby przebywać w cieple, gdyż ciepło znacznie przyspiesza proces zdrowienia. Nie zaszkodzi przykładać do brzucha ciepłych okładów. Ulgę mogą przynieść kąpiele z dodatkiem olejków eterycznych lub ziół. Ciepła woda i olejki doskonale rozluźnią i tym samym zadziałają przeciwbólowo. Ale uwaga! Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 10 minut. Aby nie pogorszyć infekcji, należy zadbać o sumienną higieną okolic intymnych.
Zapalenie pęcherza – fachowe wsparcie z apteki
Domowe leczenie infekcji, warto wspomóc specyfikami z aptecznej półki. Najlepszym rozwiązaniem są leki zawierające furaginę (np. UROintima FuragiActive). Tego typu preparaty nie tylko zwlaczają objawy, jak pieczenie przy oddawaniu moczu, ale także główne przyczyny choroby, czyli bakterie.