Dziś porozmawiamy o problemach związanych z odleżynami, a dokładniej – ich leczenie. Przyjrzymy się dostępnym na rynku opatrunkom na odleżyny i pomożemy wybrać te najlepsze. Bo musicie wiedzieć, że właściwie dobrane opatrunki to połowa sukcesu w leczeniu przykrej dolegliwości. Pamiętajcie też, że im wcześniej zaczniecie leczyć skórę z odleżynami, tym łatwiejsza w leczeniu ona będzie.
Spis treści
Czym są odleżyny?
Odleżyna to uszkodzenie skóry, a także tkanek i kości znajdujących się pod skóra. Do uszkodzenia dochodzi w wyniku długotrwałego bezruchu i powtarzającego się uciski lub tarcia. Na odleżyny cierpią najczęściej osoby pozostające przez dług czas w łóżku lub poruszające się na wózku inwalidzkim. Przyczyną odleżyn poza długotrwałym uciskiem powodującym niedotlenienie tkanek, może być również niedostateczna higiena skóry, zawilgocenie skóry, wychudzenie lub przeciwnie – nadmierna otyłość. Ryzyko powstania odleżyn jest większe, gdy osoba skazana na leżenie boryka się jednocześnie z innymi chorobami: cukrzycą, niewydolnością krążenia. Co do tego, że odleżyny bardzo obniżają komfort życia, nie ma żadnych wątpliwości. Stanowią tez zagrożenie dla życia chorego. Bolesne rany lubią tworzyć się w miejscach najbardziej narażonych na ucisk. Mogą to być plecy, łopatki, łokcie i pięty. Mogą to być także okolice stawu biodrowego, wewnętrzne strony kolan oraz okolice kostek.
Opatrunki hydrokoloidowe
Opatrunki na odleżyny to dziś jedyne słuszne rozwiązanie w leczeniu przykrej dolegliwości. Numerem jeden są opatrunki hydrokoloidowe. Utrzymują one stałą temperaturę, zapobiegają wysychaniu rany, a także zapobiegają powstaniu strupa. Takie opatrunki są najbardziej odpowiednie dla odleżyn II-V stopnia, a więc do leczenia ran powierzchownych i głębokich z tkanką martwiczą. W opinii lekarzy, opatrunek hydrokoloidowy znacznie przyspiesza czas gojenia ran i jednocześnie zapewnia pacjentowi komfort funkcjonowania oraz zniesienie dolegliwości bólowych w ranie. Idealnym wyborem jest Granuflex – samoprzylepny opatrunek hydrokoloidowy. Kompozycja trzech hydrokoloidów zawieszonych w macierzy polimerowej stanowi o unikalności tego opatrunku wśród wszystkich opatrunków hydrokoloidowych. Opatrunek Granuflex jest przeznaczony do leczenia zarówno ran przewlekłych, jak i ran ostrych. Produkowany jest w różnych kształtach i rozmiarach, co ułatwia opatrywanie trudno dostępnych partii ciała.
Opatrunki poliuretanowe
Innymi, ale równie popularnymi opatrunkami stosowanymi w leczeniu odleżyn są opatrunki poliuretanowe. Pozwalają ona na swobodne parowanie rany, nie przepuszczają wody i bakterii. Tego typu opatrunki izolują termicznie ranę i przepuszczają powietrze. Opatrunki poliuretanowe występują w postaci błon półprzepuszczalnych, które sprawdzają się w leczeniu odleżyn I oraz II stopnia oraz w postaci gąbek, których zazwyczaj używa się w leczeniu odleżyn II oraz V stopnia. Opatrunek poliuretanowy może być utrzymywany przez około 4 dni.
Uwaga na właściwy dobór opatrunków!
Rodzaj opatrunku to jedno. Ważny jest także właściwy dobór jego wielkości i kształtu. Opatrunek na odleżyny nie może być ani za duży, ani też zbyt mały. Inne opatrunki powinny być stosowane na piętę, inne na łokcie, a jeszcze inne na kość krzyżową. Właściwy kształt opatrunku sprawi, że będzie on idealnie przylegał do rany, a co za tym idzie – zapewniał optymalne środowisko gojenia rany.