Ryby to bogate źródło wysokowartościowego białka i witamin. To także korzystne dla zdrowia kwasy tłuszczowe omega-3, o których najnowsze badania mówią, że działają jak leki. Kwasy tłuszczowe Omega-3 m.in. zmniejszają ryzyko alergii, astmy, a nawet ujędrniają skórę i wygładzają zmarszczki. Są niezbędne w prawidłowym rozwoju dzieci. Wspomagają też leczenie schorzeń psychicznych, m.in. schizofrenii. Wnioskując po opiniach ludzi, ulubioną rybą Polaków jest sandacz – typowo słodkowodna ryba o bardzo charakterystycznym, długim i lekko spłaszczonym ciele oraz oczach, które świecą w ciemnościach! Sandacz wyróżnia się stosunkowo małą ilością ości oraz bardzo delikatnym w smaku mięsem.
Sandacz – jakie zalety ma jego mięso?
Sandacz to ryba (sprawdź), która powinna na dobre zagościć w diecie każdego człowieka. Jest lekkostrawna, delikatna, odrobinę maślana, a przede wszystkim niezbyt tłusta, co na pewno przypadnie do gustu osobom, które nie lubią tłustych ryb. Sandacz wybornie smakuje gotowany na parze lub pieczony w piekarniku. Jego mięso jest doskonałym źródłem cennego dla organizmu białka, który jest budulcem mięśni i kości. Sandacz obfituje też w wiele witamin. Warto wymienić tu chociażby witaminę A oraz E. Mięso sandacza to również świetne źródło wspomnianych wcześniej kwasów omega-3, które czynią wiele dobrego. Uwaga! Sandacz to ryba o niskiej kaloryczności. Jeden filet to zaledwie 200 kalorii.
Prosty przepis na sandacza
Składniki:
– świeży sandacz
– 10 dag masła
– pęczek koperku
– cytryna
– sól, pieprz
Przygotowanie:
Sandacza oczyszczamy, a więc usuwamy płetwy, łuski, skrzela i oczy. Następnie rybę nacieramy solą – od zewnątrz i od wewnątrz. Pozostawiamy w spokoju na około godzinę. Po tym czasie, we wnętrzu ryby umieszczamy koper, plastry cytryny i kilka plasterków masła, a następnie układamy na folii aluminiowej. Na sandaczu rozkładamy masełko. Całość szczelnie zawijamy i wkładamy do nagrzanego do 200 stopni piekarnika. Pieczemy około 30 minut.