Idealna przekąska – pasztet z kurczaka

źródło: pinterest
źródło: pinterest

Pasztet… temat rzeka. Każdy z nas zajadał się nim w dzieciństwie. Nie było chyba biwaku czy kolonii bez puszki pasztetu w plecaku. Ta popularna przekąska dawała wiele możliwości kulinarnych. Świetnie sprawdzała się na kanapkach, świetnie smakowała wyjadana łyżeczką. Ach… sentymenty, sentymenty. Dziś pasztet jest nieco zapomnianym dodatkiem do pieczywa. A to błąd. Bo świeże bułki czy ulubiony chlebek wciąż wyśmienicie smakują z pasztetem i ogórkiem 🙂

W dzisiejszym poście podzielę się z Wami przepisem na dietetyczny pasztet z kurczaka. Wbrew pozorom jego przygotowanie wcale nie jest tak trudne, jak się wydaje. Wystarczy odrobina chęci i gotowe. Dla tych, którzy nie będą chcieli bawić się w kuchni, mam inną propozycję – Podlaski Pasztet Drobiowy – równie smaczny, o bardzo delikatnym smaku, niskiej zawartości tłuszczu, bez konserwantów i sztucznych dodatków. W sam raz do pysznych kanapek!

Składniki:

– ok. 8 sztuk udek z kurczaka

– 300g wątróbki drobiowej

– 3 marchewki

– 2 pietruszki

– 1 cebula

– 2 jajka

– 2 małe bułki

– 1 łyżka oleju

– przyprawy: sól, pieprz, liść laurowy, ziele angielskie, opakowanie gałki muszkatołowej

Sposób przygotowania:

Udka myjemy i oczyszczamy, a następnie wkładamy do dużego garnka. Warzywa myjemy i obieramy. Dodajemy do garnka razem z zielem angielskim, liściem laurowym i solą. Całość zalewamy wodą. Gotujemy około 1 godziny do momentu, aż mięso i warzywa staną się miękkie. Studzimy. Gdy mięso będzie już zimniejsze, oddzielamy je od kości.

Wątróbkę czyścimy i kroimy na mniejsze kawałki. Cebulkę obieramy, kroimy w pióra i podsmażamy na patelni aż ładnie się zarumieni. Dodajemy wątróbkę i jeszcze chwilę całość smażymy. Odstawiamy na bok do wystygnięcia.

Bułki moczymy w rosole.

Mięso, warzywa, wątróbkę z cebulą i namoczone bułki mielimy w maszynce do mięsa na małych oczkach. Najlepiej całość zmielić dwa razy. Na koniec dodajemy jajka, gałkę muszkatołową, pieprz i odrobinę soli. Mieszamy. Gotową masę przekładamy do foremki wyłożonej folią aluminiową i wstawiamy do piekarnika. Pieczemy około 60 minut w temperaturze 180 stopni.

 

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Żaneta Jasina

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.