Skurcze brzucha – poznaj główne przyczyny

pinterest
pinterest

Pojawiają się nagle. Czasami są tak dotkliwe, że paraliżują i powodują bezruch. Czasami stanowią tylko lekki dyskomfort. Skurcze brzucha, bo o nich mowa to przypadłość, która może dosięgnąć każdego z nas. Przyczyna nagłych skurczów nie zawsze jest jasna. Większość z nich nie jest groźna i zazwyczaj mija po zastosowaniu odpowiednich środków.

Skurczowe bóle brzucha mogą nam towarzyszyć zarówno podczas owulacji, jak i w trakcie miesiączki. Mogą pojawiać się jako skutek destrukcyjnego działania stresu i długo trwających napięć. Jeśli trwają zbyt długo lub często nawracają są wskazaniem do wizyty u lekarza.

Poniżej znajdziecie kilka przyczyn skurczowych bólów brzucha:

Miesiączka

U kobiet w 80% skurcze brzucha wynikają z menstruacji. Powodem dolegliwości bólowych są produkowane w tym czasie prostaglandyny – substancje, które wywołują stan zapalny objawiający się bólem. Dolegliwościom bólowym może towarzyszyć ogólne rozbicie i rozdrażnienie. Mogą też wystąpić mdłości, a nawet i wymioty.

Jak sobie radzić? Najlepiej sięgnąć po przeciwbólowe i rozkurczowe tabletki (jak np. No-Spa), które zminimalizują uczucie dyskomfortu i na nowo pozwolą cieszyć się życiem. Z domowych sposobów ulgę przyniosą delikatne masaże brzucha i ciepłe okłady. Nie zaszkodzi także sięgnąć po ziołowe herbatki o działaniu rozluźniającym, jak mięta, szałwia, rumianek.

Zatrucie pokarmowe

Najczęstszym zatruciem pokarmowym jest spożycie zainfekowanej bakterią Salmonella żywności. Objawy pojawiają się niemalże natychmiast po zjedzeniu zatrutego pokarmu. Skurczom brzucha mogą towarzyszyć wtedy mdłości, wymioty i biegunka.

Jak sobie radzić? Najlepiej zastosować ścisłą dietę i zadbać o nawadnianie organizmu. Jeśli objawy trwają dłużej niż 6 godzin niezbędna będzie interwencja lekarza.

Alergia pokarmowa

Nieprzyjemne skurcze brzucha mogą pojawić się także po zjedzeniu uczulającego pokarmu. Dolegliwościom bólowym towarzyszą najczęściej wzdęcia i kolki. Typowe jest także przelewanie się treści w jelitach. Uczulenie na poszczególne produkty lub niektóre ich składniki może pojawić się w każdym momencie życia, nawet po kilku lub kilkunastu latach.

Jak sobie radzić? Najlepiej jak najszybciej wykonać testy na alergie, a następnie wyeliminować z jadłospisu uczulające produkty.

Zapalenie uchyłka jelita grubego

Schorzenie to polega na występowaniu stanów zapalnych drobnych uwypukleń jelita grubego, które na skutek zaczopowania treścią jelitową ulegają zainfekowaniu. Typowymi objawami poza skurczami brzucha są: gorączka, zatwardzenie lub biegunka, a także ogólne złe samopoczucie.

Jak sobie radzić? Jedynym rozwiązaniem jest jak najszybsze zgłoszenie się do lekarza. W przeciwnym razie może dojść do pęknięcia uchyłka i co za tym idzie, do zapalenia otrzewnej, co z kolei jest stanem zagrażającym życiu.

Endometrioza

Jest to typowo kobieca choroba, która polega na występowaniu błony śluzowej macicy w miejscach, gdzie normalnie nie występuje, czyli w jajnikach, jajowodach i szyjce macicy. Fragmenty odszczepionej błony podlegają zmianom hormonalnym i ulegają złuszczaniu, a w konsekwencji doprowadzają do zrostów, których następstwem są bolesne skurcze brzucha, zwłaszcza podczas stosunku i pod koniec menstruacji. Ból może pojawić się zarówno w obrębie narządów rodnych, jelit, jak również odbytu.

Jak sobie radzić? Przede wszystkim należy zgłosić się do ginekologa.

Przegrzanie

Mało kto wie, że nieprzyjemne skurcze brzucha mogą być spowodowane przegrzaniem i utratą dużych ilości jonów sodu.

Jak sobie radzić? Ulgę przyniosą leki rozkurczowe (m.in No-Spa) oraz szybkie uzupełnienie płynów i elektrolitów.

Zespół jelita drażliwego

Pojawiające się regularnie napadowe bóle brzucha, którym dość często towarzyszy biegunka lub zatwardzenie to typowe objawy zespołu jelita drażliwego. Z chorobą borykają się głównie osoby w średnim wieku. Nieprzyjemne dolegliwości wybitnie zaostrza stres i długo trwające napięcie nerwowe.

Jak sobie radzić? Dobrze jest sięgać po leki łagodzące objawy, a więc o działaniu rozkurczającym. Profilaktycznie należy unikać sytuacji stresowych oraz zastosować dietę bogatą w błonnik, który to wspomaga czynność jelita grubego. Dobrze jest także zadbać o regularną aktywność fizyczną i zgłosić się do lekarza gastrologa.

 Więcej o przyczynach, rodzajach i stopniu natężenia bólów brzucha przeczytasz na stronie No-Spa – skurcze brzucha.

 

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.