Zaparcia w ciąży. Jak zwalczyć problem

źródło: www.stopzaparciom.pl
źródło: www.stopzaparciom.pl

 (sprawdź

0Spośród wszystkich dokuczliwych przypadłości ciążowych, zaparcia uznawane są za najbardziej męczące i negatywnie wpływające na samopoczucie. Niestety, cierpi na nie ponad połowa kobiet spodziewających się dziecka. Nie da się ukryć, że zaparcia a ciąża to dość poważny problemem i na pewno nie można go lekceważyć. Nieleczone problemy z wypróżnianiem mogą doprowadzić m.in. do powiększenia się guzków krwawniczych, zwanych potocznie hemoroidami.

Przyczyny zaparć w ciąży

preg-content-img1Przyczyny zaparć w ciąży mogą mieć różne podłoże. Zazwyczaj jednak jest to wysoki poziom progesteronu, który oddziałuje bezpośrednio na pracę układu trawiennego i spowalnia przemianę materii. Źródłem zaparć u kobiet spodziewających się dziecka może być także mniejsza ilość aktywności fizycznej oraz nieodpowiednia dieta. Wpływ na zaparcia mają też niektóre suplementy żelaza, po które kobiety w ciąży sięgają z powodu niedokrwistości.

Skuteczne sposoby na zaparcia w ciąży – dieta

Nie da się ukryć, że zaparcia w ciąży potrafią spędzić sen z powiek i znacznie obniżyć jakość oraz komfort życia. Jednakże dobra wiadomość w tym wszystkim jest taka, że przy odrobinie wysiłku, możemy sobie z nimi poradzić. W aptekach dostępne są rozmaite preparaty na zaparcia, które pomagają uporać się z problemem. Poza tym, wiele domowych sposobów jest w stanie poradzić sobie z dyskomfortem.

preg-content-img2Walkę z zaparciami należy rozpocząć od zmiany diety. Prawda jest taka, że odpowiednio skomponowana dieta jest najlepszym lekiem na zaparcia. Przede wszystkim z codziennego menu należy wyeliminować dania tłuste, smażone, ciężkostrawne i wysoko przetworzone. Zminimalizować należy spożycie białego ryżu i słodyczy, a zwłaszcza czekolady, po którą tak chętnie sięgają przyszłe mamy. Zamiast wymienionych produktów, należy spożywać większe ilości surowych warzyw i owoców, które to są genialnym źródłem naturalnego błonnika. Zbawienne są też otręby, płatki owsiane i jaglane, pieczywo razowe, makarony razowe, suszone śliwki, figi i morele.

Walcząc z zaparciami w ciąży nie można zapomnieć o spożywaniu odpowiednio dużej ilości płynów, nawet jeśli wiąże się to z częstszymi wizytami w toalecie. Dobrze jest wypijać około 2 litrów niegazowanej wody mineralnej dziennie. Polecane są także świeżo wyciskane soki warzywne i warzywno-owocowe. Bardzo pomocna jest także wypijana na czczo ciepła woda z miodem i cytryną.

Skuteczne sposoby na zaparcia w ciąży – aktywność fizyczna

Ciąża to nie choroba, dlatego ruszać się warto, a nawet trzeba. Bierny styl życia znacznie rozleniwia jelita, w efekcie czego pojawia się problem z wypróżnieniem. Oczywiście będąc w ciąży nie musimy od razu pędzić na siłownię. Co to, to nie. Jednakże spacery czy wizyty na basenie są jak najbardziej wskazane i polecane przez lekarzy ginekologów. Polecana jest także joga, którą można uprawiać nawet w zaawansowanej ciąży. Przynosi ona duże korzyści w pozbywaniu się z organizmu napięcia mogącego powodować zaparcia. Według nienaukowych doniesień joga może pomóc osobom cierpiącym na zaparcia, ale nie przeprowadzono badań naukowych mających zbadać tę kwestię.

Skuteczne sposoby na zaparcia – preparaty apteczne

Jeśli zmiana diety i stylu życia nie przyniesie oczekiwanych efektów, wówczas można się wspomóc preparatami aptecznymi. Oczywiście nie mogą to być pierwsze lepsze tabletki przeczyszczające. Takowe znajdują się na zakazanej liście. Polecane są natomiast preparaty delikatnie przeczyszczające, jak np. Dulcobis (sprawdź). Lek ma potwierdzone działanie likwidujące zaparcia, a tym samym przywracające działanie układu pokarmowego do normy. Produkt został opracowany z myślą o indywidualnych potrzebach. Skutecznie likwiduje zaparcia w ciągu 6-12 godzin. Oczywiście każda chęć sięgnięcia po lek przeczyszczający powinna zostać skonsultowana z lekarzem.

 

 

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.