Nie dajcie się grypie! Bądźcie grypoodporni

jak się nie dać grypie

Grypa i przeziębienie to najczęstsze choroby, które każdego roku w sezonie jesienno-zimowym dotykają miliony Polaków. Jednakże trzeba to powiedzieć głośno i wyraźnie: grypa to nie to samo, co przeziębienie! W przeciwieństwie do przeziębienia, grypa jest chorobą dużo bardziej poważną. I to nie tylko dlatego, że ścina z nóg z dnia na dzień i nie da się jej wyleczyć żadnym antybiotykiem, ale również dlatego, że nieleczona może spowodować duże spustoszenie w naszym organizmie. Powikłania pogrypowe mogą być bardzo ciężkie i obejmują zaostrzenie współistniejącej choroby przewlekłej płuc lub płuc i serca, a także rozwój bakteryjnego zapalenia płuc. 

Nie ma co się oszukiwać. Grypa to choroba wysoce zakaźna. Osoba chorująca na grypę może być źródłem zakażenia nawet przez kilka dni. Wirusy grypy przenoszą się z człowieka na człowieka drogą kropelkową w czasie kaszlu, kichania lub mówienia. Zarazić się można także przez kontakt z zakażonymi przedmiotami, czyli takimi, których wcześniej dotykała osoba chorująca na grypę.

Jakie są typowe objawy grypy?

Zakażenie wirusem grypy objawia się najczęściej wystąpieniem wysokiej gorączki (nawet do 40 stopni), bólu głowy i mięśni, a niekiedy i bólu gardła. Bardzo często gorączce towarzyszą dreszcze połączone z intensywnymi potami. Charakterystyczny jest też światłowstręt, jadłowstręt i duże zmęczenie. Chory z dnia na dzień zostaje ścięty z nóg i nie ma siły wstać z łóżka. Zaostrzone objawy choroby utrzymują się przez okres od 3 do 5 dni. Kaszel i ogólne złe samopoczucie mogą utrzymywać się przez wiele dni, a nawet i tygodni. Osoby, które mają bardzo obniżoną odporność mogą wydalać wirusa z organizmu nawet przez kilka miesięcy.

Jak uchronić się przed grypą?

53747413526a041b80d0954af741baa8Stu procentowej ochrony przed chorobą nie. Oczywiście lekarze zalecają szczepionki przeciwko grypie, które wydają się być najtańszą i najskuteczniejszą metodą profilaktyki tejże choroby. My sami możemy także zminimalizować ryzyko zakażenia się wirusem. W jaki sposób? Na pewno dbając codziennie o odpowiednią higienę. Numerem jeden powinno być sumienne mycie rąk i to nie tylko wtedy, kiedy wracamy z pracy, ale również wtedy, kiedy w niej jesteśmy. Pamiętajcie, że funkcjonując na co dzień w biurze lub innym miejscu pracy, dotykacie setki przedmiotów, jak poręcz schodów, klamki, urządzenia kuchenne, itp. To właśnie na tych przedmiotach mogą gromadzić się zarazki, które przenosicie na siebie podczas bezpośredniego kontaktu. Dlatego też nawet będąc w pracy warto co jakiś czas sięgać po bakteriobójcze mydło i dokładnie szorować nim ręce.

Chroniąc się przed grypą warto także zadbać o własne drogi oddechowe. Oczywiście nie musicie od razu nosić maseczki na ustach, choć to nie byłby taki zły pomysł. Wystarczy tylko poprosić osobę chorą, aby kaszląc lub kichając zasłaniała usta chusteczką higieniczną, koniecznie jednorazowego użycia.

134326569cd20a770f67cfc5f28295d2Warto również zadbać o właściwą dietę. Potrawy naszpikowane czosnkiem, który jest naturalnym antybiotykiem będą jak najbardziej wskazane. Również te obfitujące w rozgrzewające przyprawy (imbir, cynamon) będą dobrym rozwiązaniem. Podstawą powinny być też produkty obfitujące w witaminę C oraz zdrowe tłuszcze. Dzień warto zaczynać od ciepłego śniadania w postaci owsianki lub kaszy jaglanej z cynamonem i jabłkiem.

Co by nie mówić na temat grypy, jedno jest pewne: lepiej się przed nią chronić, aniżeli później ją leczyć. Dlatego też już dzisiaj proponuję wam dołączenie do elitarnego grona GRYPOODPORNYCH 🙂

Więcej informacji zarówno na temat grypoodpornych, jak i grypy jako takiej znajdziecie pod adresem: http://grypoodporni.pl/

 

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.