Jak leczyć kaszel u dzieci

źródło: pinterest
źródło: pinterest

Kaszel potrafi dać się we znaki dorosłemu, a co dopiero dziecku. Może utrudniać oddychanie i bardzo często uniemożliwia przespanie nocy. Nie daje normalnie funkcjonować, ale też nie musi od razu oznaczać choroby. Czasami kaszel u dziecka jest reakcją na kurz lub inny drażniący czynnik. Jeśli dziecko kaszle od czasu do czasu lub kaszel jest wynikiem zwykłego przeziębienia, nie ma czym się przejmować. Problem zaczyna się w momencie, kiedy kaszel staje się bardzo uporczywy lub towarzyszą mu dodatkowe objawy. Jak radzić sobie z kaszlem u maluszków? Co jest najlepsze na kaszel dla dziecka? O tym poniżej.

Po pierwsze – nawilżanie powietrza

Suche powietrze bardzo podrażnia śluzówki, a co za tym idzie – zwiększa ból gardła i nasila odruch kasłania. Jeśli twoje dziecko kaszle coraz bardziej, musisz regularnie nawilżać powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywa. Jeśli nie masz profesjonalnego nawilżacza, możesz nalać do miski wody i postawić tuż obok grzejnika. Możesz też użyć namoczonych ręczników i powiesić je na kaloryferze. Możesz również nalać do wanny gorącej wody i przez kilka minut posiedzieć z dzieckiem w łazience. Para wodna złagodzi suchy kaszel i ułatwi odkrztuszanie wydzieliny.

Po drugie – większa ilość płynów

Poza samym nawilżaniem powietrza, należy także zadbać o nawilżanie od wewnątrz. Zadbaj więc o to, aby twoje dziecko przyjmowało więcej płynów. Mogą to być soczki w temperaturze pokojowej lub herbaty z sokiem malinowym. Maluszkom poniżej 1 roku życia warto przyrządzać herbatki ze sparzonym miodem i cytryną. Dzieciom starszym można śmiało podawać herbaty z cytryną i miodem ze słoika.

Po trzecie – inhalacje

W kaszlu (zwłaszcza suchym) bardzo pomocne są inhalacje. W większości przypadków wystarczy sama woda, jednakże jeśli dziecko nie jest uczulone, możesz do wody dodać kilka kropki olejku eukaliptusowego lub tymiankowego. Dobre efekty dadzą również inhalacje z mieszanki ziół: rumianku, szałwii i tymianku. Takie inhalacje ułatwią oddychanie, a także sprawią, że flegma będzie łatwiej się odrywała. Pamiętaj, że małe dziecko nie będzie w stanie wykonać inhalacji. Jeśli dziecko jest małe, należy ustawić obok jego łóżeczka garnek z parującą wodą. Starsze dzieci powinny już sobie poradzić z samodzielną inhalacją.

Po czwarte – oklepywanie

Kaszel mokry może i jest mniej męczący od suchego, jednakże wymaga specjalnego podejścia. Jeśli dziecko cierpi na kaszel mokry, trzeba zadbać głównie o to, aby wydzielina nie osadzała się na oskrzelach. Bardzo ważne jest systematyczne oklepywanie plecków dziecka. Taki zabieg ułatwi odrywanie się wydzieliny. Dobrze jest oklepywać plecki nawet do kilku razy na dzień. Starsze dzieci należy oklepywać zaczynając od końca żeber i idąc w stronę łopatek. Maluszki należy ułożyć sobie na kolanach tak, aby główka umiejscowiona była niżej, iż pupa. Pamiętaj, aby plecki oklepywać ręką złożoną w łódeczkę.

Więcej informacji na temat tego co jest najlepsze na kaszel dla dziecka znajdziecie tutaj: http://www.kaszeludzieci.pl/

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.