Kineza najlepszym lekarstwem na chore stawy

ruch

Czy ruch może być traktowany jako skuteczna terapia lecznicza? I czy profilaktyczne ćwiczenia fizyczne mogą uchronić przed stanami zapalnymi stawów? Kulturę aktywności fizycznej stara się zaszczepić nam szkoła podczas lekcji WF-u. Odbywające się każdego roku zawody biegowe dla amatorów również są promocją regularnego uprawiania sportu. Rośni liczba klubów fitness. Dlaczego więc nie malej ilość chorób układu ruchu, które są zależne od nasze aktywności fizycznej?

Leczenie ruchem – kinezyterapia i sport amatorski

sport  gra z wielką piłką nożną
źródło: https://pixabay.com/

Każdy wie, że amatorskie uprawianie sportu służy zdrowiu. Warunkiem jest umiarkowana intensywność ćwiczeń, dobra rozgrzewka i regeneracja powysiłkowa. W fizjoterapii ruch i ludzkie ciało stanowią nieodłączną parę, która rozdzielona zaczyna źle funkcjonować. Kinezyterapia znana jako leczenie ruchem jest specyficznym działem medycznym, który pozwala walczyć z przeróżnymi stanami zapalnymi, dysfunkcjami oraz niedowładami kończyn po udarach. To dzięki niej pacjenci wracają do pełnej sprawności. W przeciwieństwie do sportu, leczenie ruchem przypomina kontrolowane ćwiczenia fizyczne na siłowni z obciążeniem dopasowanym do stanu zdrowia. Inaczej przebiega trening u pacjenta, u którego objawia się choroba zwyrodnieniowa stawów a u pacjenta po zerwaniu ścięgna podczas gry w piłkę (sprawdź). Niemniej w obu przypadkach ruch jest zdecydowanie wskazany jako środek terapeutyczny i leczniczy. Często polecam usługi fizjoterapeutów prywatnych osobom młodym, które zaczynają uprawiać sport na wyższym poziomie. Teraz polecam je również osobom starszym, które cierpią na zwyrodnienia i stany zapalne układu ruchu.

Czego potrzebujesz by ćwiczyć w domu?

ćwiczenia w domu niwelujące chorobę zwyrodnienia stawów
źródło: https://pixabay.com/

Fizjoterapeuta jest w stanie wykryć źródło problemu (napięcie mięśni, powięzi lub ukryte wady postawy) i rozpocząć proces naprawczy. Gdyby polegać tylko na pomocy lekarza, należałoby odwiedzać go regularnie kilka razy w miesiącu. Dużo lepszy efekt, który jest również darmowy, ponieważ nie musimy płacić za wizyty u specjalisty, dają ćwiczenia w domu. Bardzo proste do wykonania sekwencje ruchów, wymagają jedynie podłogi i miękkiej gumowej piłeczki. Osoby młodsze mogą zainwestować w foam roller (wałek piankowy – wykonany z twardej pianki lub rury PVC otoczonej pianką, dla większej twardości). Ten przyrząd sprawdza się przy dużej ilości punktów spustowych znajdujących się na udach i łydkach. Rolowanie przy pomocy wałka polepsza krążenie, redukuje punkty spustowe, poprawia mobilność i daje ulgę w stawach, które otoczone były przez zbyt pospinane mięśnie. Rolowanie należy traktować jako element rozgrzewki lub zdrową rutynę pielęgnacji tkanki mięśniowej i stawów wykonywaną 3-4 razy w tygodniu.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Żaneta Jasina

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.