Niedoczynność tarczycy – co trzeba o niej wiedzieć

niedoczynność tarczycy objawy

Tyle mówi się ostatnio o chorobach tarczycy. Pomału zaczynają być one plagą XXI wieku. Na niedoczynność tarczycy chorują nie tylko osoby starsze, ale również coraz młodsze – w tym także dzieci. Zazwyczaj z chorobami tarczycy borykają się kobiety, aczkolwiek nie jest to reguła. Mężczyźni także mogą mieć problemy z tarczycą. Niedoczynność tarczycy to choroba polegająca na zbyt małej produkcji hormonów, co ma wpływ na cały organizm. Nieleczona niedoczynność prowadzi do groźnych dla zdrowia i życia powikłań: chorób układu sercowo-naczyniowego, nawracających infekcji, niedokrwistości, zaburzeń lękowych i depresji.

Jakie objawy daje niedoczynność tarczycy?

Niedoczynność tarczycy objawia się w sposób niespecyficzny. Imituje różne schorzenia, dlatego jej diagnoza nie jest taka oczywista i powoduje, że nawet u ok. 50% osób chorych pozostaje nierozpoznana i nieleczona. Wśród głównych symptomów choroby wymienia się uczucie zimna, wzrost masy ciała przy dotychczasowym lub nawet zmniejszonym apetycie, szybkie męczenie się, apatię, kłopoty z koncentracją, spowolnienie ruchowe. Niekiedy mogą wystąpić obrzęki ciała, które związane są z zatrzymywaniem wody w organizmie.

Jak jeszcze może objawiać się niedoczynność tarczycy? Zaniepokoić powinna bardzo sucha i łuszcząca się skóra, zwłaszcza jeśli wcześniej nie miewaliśmy problemów ze skórą. Zaniepokoić powinno także wypadanie włosów, chrypka lub zmiana tembru głosu. Przy niedoczynności tarczycy mogą również wystąpić kłopoty ze słuchem, zmniejszenie ilości wydalanego potu, zaparcia, spadek popędu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, chwiejność emocjonalna.

Jakie badania należy wykonać

Podstawowym badaniem pozwalającym stwierdzić niedoczynność tarczycy jest badanie TSH. Podwyższony poziom TSH wymaga sprawdzenia poziomu tyroksyn (T4). Pierwotna niedoczynność tarczycy objawia się podwyższonym stężeniem TSH przy jednoczesnym obniżonym poziomie T4, wtórna i trzeciorzędowa niedoczynność tarczycy – obniżonym stężeniem TSH i obniżonym poziomem T4 oraz ,T3. Lekarz może zlecić również badanie stężenia przeciwciał przeciwtarczycowych (anty-TPO, anty-TG), informujących o ewentualnym zapaleniu tarczycy lub chorobie Hashimoto. Niekiedy wymagane jest badanie USG tarczycy, które jest całkowicie bezbolesne.

 Dieta może być pomocna

O przebiegu leczenia zawsze decyduje lekarz. To on, na podstawie badań, dobiera odpowiednie leki. Warto jednak wspomóc się odpowiednią dietą. Menu w niedoczynności tarczycy powinno być lekkostrawne. Szczególnie poleca się świeże warzywa i owoce, a także chude mięso i produkty mleczne. Należy ograniczyć spożycie tłuszczów zwierzęcych i węglowodanów. Dobrze jest dostarczać organizmowi dużo jodu, pierwiastka biorącego udział w produkcji hormonów tarczycy. Znajdziemy go m.in. w owocach morza i rybach.

 

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.