Lek na kaszel mokry

źródło: mucosolvan.pl
źródło: mucosolvan.pl

Kaszel mokry zwany również produktywnym, to nieodłączny element przeziębienia. Mimo, że męczy i obniża jakość życia, to jednak jest potrzebny. Odkrztuszając zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę, pozbywamy się groźnych bakterii. Wykrztuszanie nagromadzonej w nocy wydzieliny, odbywa się najczęściej rano – tuż po przebudzeniu. W zaostrzonej fazie choroby, wydzielina jest dość gęsta i lepka. W momencie, kiedy dojdzie do nadkażenia bakteriami, przybiera  kolor żółty lub zielony. W przeciwieństwie do kaszlu suchego, kaszel mokry nie ma gwałtownego i napadowego charakteru. Leczenie kaszlu produktywnego opiera się głównie na przyjmowaniu leków wykrztuśnych, które jednocześnie zmniejszają ilość zalegającej wydzieliny, rozrzedzają ją i ułatwiają wydalenie. Oczywiście istnieje też szereg domowych sposobów na walkę z kaszlem mokrym. Wszystkie sposoby znajdziecie poniżej.

Kaszel mokry – domowe sposoby leczenia

Osoby zmagające się z kaszlem mokrym powinny przede wszystkim skupić się na jednym – intensywnym nawilżaniu powietrza w pomieszczeniach, w których przebywają. Zabieg ten złagodzi dolegliwości związane z przeziębieniem, także kaszel. Powietrze nawilżać można na różne sposoby. Bardzo skuteczne jest nawilżanie specjalnym urządzeniem nawilżającym. Jeśli takowego nie posiadamy, wówczas możemy sięgnąć po pojemniki wypełnione wodą i ustawić je blisko kaloryferów.

Inne domowe sposoby na kaszel mokry to np. odpowiednia dieta. Przez cały czas trwania kaszlu, warto pić herbatę z sokiem malinowym lub sokiem z czarnego bzu. Warto także wzbogacić menu o czosnek i cebulę. Świetnym rozwiązaniem jest miód cebulowy, którym leczyły nas nasze mamy i babcie. W leczeniu kaszlu mokrego pomocny jest także syrop z kopru włoskiego. Ponadto, należy zadbać o wypijanie minimum 1,5 litra niegazowanej wody mineralnej. Płyny wypijane w dużych ilościach przyczynią się do rozrzedzenia wydzieliny, dzięki czemu nasz organizm łatwiej się jej pozbędzie.

Uniwersalnym ziołem, po który także można sięgać podczas leczenia kaszlu mokrego jest tymianek. Pomaga zarówno przy wysuszonych i pozbawionych śluzu błonach śluzowych górnych dróg oddechowych, jak i w przypadku zalegania w nich wydzieliny. Napar z tymianku jest bezpieczny w stosowaniu, tak więc można się nim raczyć nawet do kilku razy dziennie.

Kaszel mokry – pomoc z aptecznej półki

źródło: mucosolvan.pl
źródło: mucosolvan.pl

W momencie, kiedy domowe syropy nie są wystarczająco skuteczne, wówczas powinniśmy sięgnąć po bardziej profesjonalne wsparcie. Skuteczną bronią na kaszel mokry jest AMBROKSOL (kliknij). Substancja ta przede wszystkim rozrzedza wydzielinę śluzową w drogach oddechowych, zmniejsza jej gęstość i lepkość oraz poprawia transport śluzowo-rzęskowy, czyli ułatwia przesuwanie wydzieliny podczas kaszlu. Substancja czynna amroksol dostępna jest m.in. w preparatach Mucosolvan. Jej dokładnie działanie – krok po kroku można podzielić na 3 fazy:

  1. Substancja ambroksol jest szybko metabolizowana przez organizm. Trafia prosto do komórek wydzielających śluz i powoduje jego upłynnienie. Bardziej płynny śluz pomaga odlepić ciężką, lepką wydzielinę od ścian dróg oddechowych.
  2. Substancja ambroksol uwalnia i uaktywnia rzęski. Dzięki rozrzedzeniu śluzu, gęsta, lepka wydzielina nie hamuje już ruchu rzęsek. Rzęski na nowo zaczynają się poruszać i usuwają wydzielinę z układu oddechowego.
  3. Substancja ambroksol nie jest środkiem przeciwkaszlowym. Nie zaburza naturalnego odruchu kaszlowego. To ważne, gdyż kasłanie jest potrzebne do odkrztuszenia nadmiaru wydzieliny i usunięcia jej z dróg oddechowych.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.