Te męczące zaparcia… Sprawdź jak się z nimi uporać

źródło: pinterest
źródło: pinterest

Zaparcia to bardzo dokuczliwa dolegliwość, z którą boryka się co drugi człowiek. Brak regularnych wypróżnień nie tylko obniża jakość codziennego życia, ale także osłabia samopoczucie. Powoduje uczucie dyskomfortu, przepełnienie w brzuchu i wzdęcia. Zazwyczaj głównym winowajcom są błędy dietetyczne. Spożywanie zbyt małej ilości płynów i zbyt małej ilości błonnika może zaburzyć perystaltykę jelit i przyczynić się do zatrzymania stolca. Wśród winnych są także: stres, brak aktywności fizycznej, a więc siedzący tryb życia oraz noszenie zbyt ciasnej odzieży, z czego mało kto zdaje sobie sprawę. Zaparciom sprzyja również regularne spożywanie niektórych leków, których skutkiem ubocznym jest właśnie zatwardzenie. Czasami niektóre choroby (np. zespół jelita wrażliwego) mogą także wywołać zaparcia.

I mimo, że zaparcia potrafią bardzo dokuczyć i znacznie obniżyć codzienny komfort, to dobra wiadomość w tym wszystkim jest taka, że można z nimi walczyć. Co ważne! Walkę z zaparciami można nawet wygrać. Wystarczy odrobina dobrych chęci i zmiana stylu życia. W jaki sposób pozbyć się męczących zaparć? O tym poniżej.

  1. Zmiana diety

źródło: pinterest
źródło: pinterest

Jeżeli do tej pory nie spożywaliście odpowiedniej ilości błonnika lub w ogóle po niego nie sięgaliście, jak najszybciej nadróbcie braki. Standardowo zaleca się spożywanie błonnika w ilości 18 gramów dziennie. Gdzie znajdziemy błonnik? Przede wszystkim w produktach pełnoziarnistych (pieczywo z pełnego ziarna, razowy makaron, ciemny ryż), płatkach owsianych, amarantusie, otrębach. Duże ilości naturalnego błonnika zawierają także owoce i warzywa. Świetnym rozwiązaniem są suszone morele i śliwki, które także pomagają w walce z zaparciami i skutecznie je eliminują.

  1. Spożywanie większej ilości płynów

źródło: pinterest
źródło: pinterest

Spożywanie błonnika jest równoznaczne ze spożywaniem odpowiedniej ilości wody. Zaleca się picie minimum 1,5 litra płynów dziennie. W momencie, kiedy w diecie pojawi się więcej błonnika, automatycznie powinno pojawić się także więcej płynów. Oczywiście najlepsza jest niegazowana woda mineralna, która poza tym, że podkręca metabolizm i poprawia perystaltykę jelit, to na dodatek oczyszcza organizm z toksyn. Osoby borykające się z przewlekłymi zaparciami, powinny każdego ranka (na czczo) wypijać szklankę ciepłej wody z plasterkiem cytryny. Taka mikstura potrafi zdziałać cuda i niejednego zapędzi do toalety.

  1. Aktywność fizyczna

Gdy się nie ruszamy, nasze jelita również się rozleniwiają. W momencie, kiedy do życia wprowadzimy większą dawkę ruchu, także nasze jelita wybudzą się z letargu. Oczywiście nie oznacza to tego, że od razu powinniśmy biegać w maratonach czy zapisać się na siłownię. Na dobry początek wystarczy 20-30 minut aktywności dziennie. Najbardziej polecane są spacery lub marsze energicznym krokiem, jazda na rowerze i pływanie. Z czasem dawkę ruchu można podnieść, a i samą aktywność można zamienić na bardziej urozmaiconą.

  1. Leki na zaparcia

Lek na zaparcia Dulcobis (źródło: stopzaparciom.pl)
Lek na zaparcia Dulcobis (źródło: stopzaparciom.pl)

W momencie, kiedy zaparcia trwają już dłuższy czas i za nic na świecie nie chcą minąć, można rozważyć sięgnięcie po lek na zaparcia o działaniu przeczyszczającym. Najlepsze są kontaktowe leki przeczyszczające, które stymulują przeczyszczenie. Działają one na zasadzie pobudzenia mięśni wyścielających przewód pokarmowy. Najbardziej popularny i polecany przez lekarzy lek na zaparcia to Dulcobis. Jest on w pełni bezpieczny i dobrze tolerowany przez organizm. Dulcobis zaczyna działać po 6-12 godzinach, dlatego też najlepiej zażyć go tuż przed pójściem spać.

 

 

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.