Zaparcia nie muszą być problemem! Sprawdź, jak sobie z nimi poradzić

źródło: xenna.pl
źródło: xenna.pl

Zaparcia to jedna z tych dolegliwości, która potrafi bardzo obniżyć jakość i komfort życia. Szacuje się, że na zaparcia cierpi połowa społeczeństwa po 60 roku życia i około 30-40% po 30 roku życia. Niekiedy zaparcia mogą dotknąć również dzieci, w tym także niemowlaki. Kiedy można mówić o zatwardzeniu? Jeśli za normę uznajemy wypróżnianie się mniej więcej 5-7 razy w tygodniu, to wszelkie odstępstwa od tego mogą już świadczyć o problemie. Jeśli odwiedzacie toaletę rzadziej niż 3 razy w tygodniu, a do tego cierpicie na wzdęcia czy bóle brzucha to znak, że trzeba zacząć działać! Bo zaparcia mimo iż dokuczliwe, można skutecznie pokonać. Na rynku dostępne są rozmaite leki na zaparcia. Istnieje również wiele domowych sposobów na to, aby pozbyć się męczącego problemu.

Domowe sposoby walki z zaparciami

Wiele osób borykających się z zatwardzeniem zadaje sobie jedno podstawowe pytanie – co na zaparcia? Gdzie szukać pomocy? Co robić? Tymczasem lekarze zgodnym głosem mówią – aby pozbyć sie zaparć należy przede wszystkim zmienić nawyki żywieniowe, a więc własną dietę. Należy także bierny styl życia zamienić na bardziej aktywny, który pozwoli rozruszać leniwe jelita – główną przyczynę zaparć.

Zmieniając dietę warto zaprosić do swojego codziennego menu produkty pełnoziarniste – ciemne pieczywo, kasze, ciemne makarony i ryż. Należy także zaprzyjaźnić się z owocami i warzywami – zwłaszcza tymi świeżymi. Przydatne będą także naturalne kefiry i jogurty zawierające żywe kultury bakterii. Cuda zapewnią suszone śliwki, morele i daktyle. Wymiatająco na jelita zadziała len. Wszystkie wymienione produkty funkcjonują w podobny sposób – dzięki zawartości błonnika pokarmowego działają na jelita niczym miotełka, wymiatając szkodliwe produkty przemiany materii. Wszystkie te produkty podkręcają trawienie i dbają o sprawną pracę układu trawiennego. Uwaga! Walcząc z zaparciami unikać jak ognia należy słodyczy i czekolady, które działają zapierająco i utrudniają wypróżnianie.

Bardzo ważne w walce z zaparciami jest także regularne wypijanie wody – najlepiej w ilości od 1,5 litra do 2 litrów dziennie. Poza wodą można także sięgać po wszelkie napary ziołowe i ziołowe herbatki. Usprawnią one działanie układu pokarmowego i pobudzą jelita do bardziej wydajnej pracy.

Poza tym, co jemy, niezwykle ważne jest także to, jak jemy. Należy jeść regularnie, o mniej więcej stałych porach dniach. Lepiej zjeść zawsze mniej, a częściej. W ten sposób przyzwyczaimy organizm do pewnej regularności i pozwolimy mu wypracować regularność wypróżnień.

I na koniec jeszcze jedno. Walka z zaparciami nie będzie kompletna, jeśli nie poprzemy jej aktywnością fizyczną. Oczywiście nie chodzi o to, abyśmy od razu wykupywali karnet na siłownię. Wystarczy zacząć od codziennych – godzinnych spacerów. Z czasem ruch może się zmieniać i przybierać na sile. Jeśli wybierzemy aktywność, która sprawia nam frajdę (pływanie, jazda na rowerze, jazda na rolkach) wówczas wszystko pójdzie prościej!

Pomoc z aptecznej półki

źródło: xenna.pl
źródło: xenna.pl

Domowe sposoby działają bardzo korzystanie na nasz układ trawienny. Jednakże nie rozwiązują problemu z dnia na dzień. Dlatego też, jeśli interesuje Was szybki sposób na zaparcia, możecie sięgnąć po jeden z dostępnych na rynku preparatów. Nie radzę wybierać tabletek typowo przeczyszczających, gdyż działają one uzależniająco na organizm. Lepiej sięgnąć po naturalne, ziołowe leki na zaparcia.

Obecnie numerem jedne jest Xenna Extra Comfort. Ten w pełni naturalny preparat został stworzony w celu leczenia doraźnych zaparć. Substancją czynną preparatu są sennozydy obecne w owocach krzewu Senna angustifoli. Suchy wyciąg z tych owoców zamknięty jest w specjalnej otoczce, która precyzyjnie uwalnia substancję czynną w jelicie, a więc w miejscu występowania problemu.

Xenna Extra Comfort to nie tylko szybki sposób na zaparcia (sprawdź), ale także w pełni wygodne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej sytuacji i pozwoli pozbyć się dyskomfortu zarówno w domu, jak i na wyjeździe.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Żaneta Jasina

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.