Masz problemy ze zdrowiem i wagą? Sprawdź swoje geny!

Każdy z nas chce cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Niestety, czasem mimo dbałości o swój organizm, prawidłową dietę czy ruch zmagamy się z problemami. Choroby, nadwaga, ociężałość czy brak energii to częste przypadłości wielu z nas. Warto więc zdać sobie sprawę z tego, że nie zawsze wynikają one z braku dbałości o swoje zdrowie.

W dzisiejszych czasach wiemy bowiem, że za choroby mogą odpowiadać nasze geny. Genetycznie uwarunkowane choroby człowieka to między innymi zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory czy choroby nerwowo-mięśniowe. Geny mogą przyczyniać się także do nadwagi oraz wielu innych problemów zdrowotnych. Warto mieć tego świadomość i poznać swój genotyp. Dzięki temu możliwe będzie przeciwdziałanie problemom. 

Czy geny mają wpływ na naszą wagę?

dieta a geny

Większość osób uważa, że przyczyną nadwagi lub otyłości nie jest nic innego jak zła dieta. Tymczasem to nie do końca prawda. Współczesna medycyna odkryła bowiem, że za predyspozycjami do tycia mogą stać uwarunkowania genetyczne. W genach zapisane są bowiem informacje dotyczące np. magazynowania tkanki tłuszczowej czy usuwania nadmiaru soli w organizmie.

Jeśli w twoich genach znajdują się informacje, które odpowiadają np. za większe magazynowanie tkanki tłuszczowej, nawet jedząc niewiele możesz tyć. Twoje ciało jest bowiem „zaprogramowane” tak, by gromadzić zapasy. Wówczas konieczne jest ustalenie odpowiedniej diety, która oparta będzie o twoje uwarunkowania genetyczne. To pozwoli utrzymać ci prawidłową wagę.

Geny a pogarszający się stan zdrowia

Nie od dziś wiadomo, że istnieją choroby, które dziedziczymy po bliskich. Bardzo częstym przypadkiem są np. zachorowania na nowotwory w danej rodzinie. Inne choroby również mogą być uwarunkowane genetycznie. Jest ich naprawdę sporo – wspomniane wcześniej zwiększone ryzyko zachorowania na raka, cukrzyca, choroby mięśniowo-nerwowe, wady wrodzone – to tylko niektóre z nich.

Dlatego też, jeśli twój stan zdrowia pogarsza się mimo tego, że dbasz o prawidłowe odżywianie i zdrowy styl życia, warto sprawdzić, czy nie cierpisz na jedną z chorób uwarunkowanych genetycznie lub czy nie znajdujesz się w grupie ryzyka. Zdobycie takich informacji pozwoli lekarzom skutecznie przeciwdziałać powstającym problemom zdrowotnym.

Jak dowiedzieć się więcej o uwarunkowaniach genetycznych?

uwarunkowania genetyczne a dieta

Wiemy już, że geny mogą odpowiadać za wiele chorób czy predyspozycji naszego organizmu. Jak jednak dowiedzieć się na co mamy uważać? Rozwiązaniem są badania genetyczne. Aby je przeprowadzić musimy jedynie oddać próbkę swojego materiału genetycznego, poprzez oddanie kropli krwi lub potarcie wewnętrznej części policzka specjalnym wacikiem.

Pobrana próbka jest wnikliwie analizowana w laboratorium. Czas oczekiwania na wyniki badań może wynosić nawet kilka tygodni, niemniej jednak ich wynik jest zawsze miarodajny i może powiedzieć nam wiele o stanie zdrowia. Samo badanie jest bezbolesne, nieinwazyjne i bezpieczne. Dlatego też rośnie liczba osób, które decydują się na jego wykonanie po to, by w pełni zadbać o swoje zdrowie.

Co jeśli koszty przekraczają Twoje możliwości?

Badania genetyczne w naszym kraju wciąż nie należą do najtańszych. Nie oznacza to jednak, że musimy z nich rezygnować. Rozwiązaniem może być pomoc finansowa oferowana przez firmę Medi Raty, z którą zapoznasz się bliżej na stronie https://www.mediraty.pl/. Firma ta oferuje bowiem korzystne kredyty na leczenie i diagnostykę. Niskie, miesięczne raty nie będą obciążać twojego budżetu i pozwolą ci zadbać w pełni o swoje zdrowie bez obaw o stan konta.

catering dietetyczny

Odchudzanie jako postanowienie noworoczne. Tym razem się uda!

Skuteczne odchudzanie powinno być świadomą decyzją zmiany nawyków żywieniowych oraz stylu życia, w którym aktywność fizyczna staje się oczywistym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Można mieć piękne postanowienia noworoczne: „nowy rok- nowy ja”, jednak bez mobilizacji i planu działania, sama chęć wyglądania lepiej nic nie zmieni, a pierwszy krok do zmiany będzie ostatnim. Droga do upragnionej sylwetki to nie szybkie odchudzanie, a wyzwanie, w którym zmieniasz tryb życia, robisz rewolucję podczas zakupów, gotowania, regularności spożywanych posiłków i zbilansowanej diecie. Zrzucenie zbędnych kilogramów jest dowodem na to, że dbasz o siebie – jesteś dla siebie dobry, bo dajesz sobie to co jest najlepsze: zdrowie, dobry sen i samopoczucie, a przy tym wyglądasz pięknie.

Dlaczego nie udaje mi się schudnąć?

Wielu z nas podchodzi do odchudzania jak do maratonu, w którym chcemy pokonać długi dystans najkrótszą drogą, ale za pierwszym czy drugim zakrętem nie mamy już siły i rezygnujemy, bo nie jesteśmy na to fizycznie i psychicznie przygotowani. Nie istnieje coś takiego jak szybka i bezpieczna dieta, ponieważ nawet jeśli uda nam się szybko schudnąć to z czasem znów wrócimy do punktu wyjścia. Przez lata uczymy się złych nawyków, które komplikują nam życie, a odzwierciedleniem tego jest to jak wyglądamy i jak się czujemy. Zapoznanie się z podstawowymi mechanizmami organizmu pomoże nam uniknąć błędów w niezdrowym odżywianiu i rozjaśni nam drogę w wyrobieniu zdrowych nawyków, które doprowadzą nas do zrzucenia wagi, utrzymania szczupłej sylwetki i zapomnieniu na zawsze o szybkich dietach cud.

Trawienie pożywienia trwa ok. 2-3 godziny, dlatego odstęp pomiędzy regularnymi posiłkami powinien wynosić właśnie tyle czasu. Do 3 godzin powinien trwać także odstęp pomiędzy snem a ostatnim posiłkiem. Dlaczego? Organizm w trakcie snu jest przestawiony na tryb magazynowania energii, a metabolizm jest spowolniony, dlatego też, to co zjemy tuż przed snem zamieni się w dodatkowe kilogramy, a jeśli posiłek złożony będzie z produktów ciężkostrawnych (rośliny strączkowe czy tłuste dania), węglowodanów prostych (produkty z białej mąki, fast food, słodycze) czy produktów o wysokim indeksie glikemicznym (ziemniak, marchew, owoce) to rano obudzimy się głodni, ponieważ tak samo jak po posiłku gwałtownie podniesie się poziom cukru we krwi, tak samo szybko się on obniży ze względu na duży wyrzut insuliny.

Po przebudzeniu często jemy w pośpiechu ‘cokolwiek’ lub nie jemy nic i pędzimy do pracy. Kolejny zły nawyk jakim jest pomijanie pełnowartościowego śniadania odbija się na złym samopoczuciu przez cały dzień, osłabieniem, bólem głowy i późniejszym uczuciu silnego głodu, dlatego wtedy znów sięgamy po ‘cokolwiek’ co jest łatwo dostępne i doda nam zastrzyk energii czyli najczęściej niezdrowe przekąski, słodka bułka, batonik czy fast food. Tym samym wpadamy w błędne koło i rośnie nasza frustracja. Jaki można wyciągnąć wniosek? Pora się zorganizować tak, aby zawsze mieć czas na śniadanie. Nawykiem powinno stać się regularne planowanie jadłospisu na przynajmniej kolejny dzień, zabieranie zdrowych przekąsek do pracy i wcześniejsze wstawanie aby zawsze zjeść spokojne śniadanie.

Kolejna pułapka to alkohol. Oczywiście każdemu z nas należy się chwila relaksu przy lampce wina, jednak trzeba być świadomym, że alkohol wzmaga apetyt i sam w sobie jest kaloryczny. Jeśli w tym samym czasie co pijemy alkohol zajadamy się (najczęściej) niezdrowymi przekąskami, priorytetem organizmu jest rozkładanie alkoholu a nie spalanie kalorii.

Co jeść żeby schudnąć?

Po pierwsze, skuteczna dieta będzie wtedy, gdy wyrobimy nawyk spożywania 5 regularnych posiłków dziennie w odstępach do 3 godzin, a ostatni posiłek w ciągu dnia zakończyć 2-3 godziny przed snem. Zrównoważona dieta powinna być oparta głównie na warzywach i eliminacji nadmiaru soli i cukru. Nawadnianie organizmu pomaga zrzucić zbędne kilogramy a przy tym wpływa na dobre samopoczucie, dlatego kolejnym nawykiem do wypracowania jest regularne picie wody każdego dnia (ok. 2 litry dziennie). W wyrobieniu nawyku picia wody pomocna będzie aplikacja dostępna na telefon z androidem, która będzie o tym przypominać.

Wypracuj mądry jadłospis. Lekkostrawna kolacja powinna składać się z węglowodanów złożonych i błonnika, który utrzyma poziom nasycenia na dłużej jak np. kasza z warzywami i lekkostrawna sałatka na bazie świeżych warzyw i oliwy, dzięki czemu nie obudzimy się następnego dnia głodni. Śniadanie, najlepiej ciepłe powinno obfitować w białko lub białko i węglowodany, czyli np. musli z jogurtem, owsianka lub jaglanka z owocami, pełnoziarniste pieczywo z białkiem zawartym w nabiale, jajach, rybach, kurczaku, zielonych warzywach czy strączkach. Jako pierwszą przekąskę wybierz owoce bądź owocowe czy owocowo-warzywne smoothie. Obiad powinien obfitować we wszystkie składniki: białko, węglowodany i tłuszcze (w tym bardzo duża porcja warzyw). Jeśli pomiędzy głównymi posiłkami dopadnie nas głód dobrze jest być zawsze uzbrojonym w zdrową przekąskę jak np. orzechy i ziarna czy owoc.

Jeśli prowadzimy taki tryb życia, że obiektywnie ciężko jest zapanować nad racjonalnym żywieniem i pamiętaniem o regularnych pełnowartościowych posiłkach i nie mamy czasu na gotowanie to zawsze możemy skorzystać z usług dietetycznego cateringu, czyli diety pudełkowej z dostawą do domu. Z racji tego, że zaoszczędzasz czas na gotowanie, masz dodatkową motywację by wykorzystać czas na trening na siłowni, basenie lub na macie w domu.

Czy catering dietetyczny jest skuteczny?

Top Dieta (http://topdieta.pl/) to marka, która oferuje dietę pudełkową zawierającą 5 zdrowych posiłków o określonej kaloryczności dostosowanych do twoich potrzeb, zarówno jeśli jesteś na diecie wege czy jesteś ‘wszystkożerny’. Jest to z pewnością dobry start na wyrobieniu nawyków spożywania regularnych posiłków i przyzwyczajanie organizmu do zdrowego żywienia, które doprowadzi nas do szczęśliwego końca, a może raczej do początku zdrowego stylu życia.

Ananas – jedz i chudnij!

ananas na odchudzanie

Dziś będzie trochę egzotycznie. To tak na przekór pogodzie 😉 Na tapetę weźmiemy ananasa. Bo jak się okazuje, ten słodki i soczysty owoc jest nie tylko pyszny, ale także bardzo zdrowy. To najlepszy sprzymierzeniec w walce ze zbędnymi kilogramami. Liczne badania naukowe udowodniły, że ananas odchudza, a później pomaga utrzymać upragnioną sylwetkę. Najcenniejszym składnikiem egzotycznego owocu jest bromelina – mieszanina enzymów. To właśnie ta substancja doskonale pobudza metabolizm, wpływa na szybkie trawienie i lepsze przyswajanie białek.

Sałatka z granatem!

lekka sałatka z granatem

Zima w pełni. Pogoda nas nie rozpieszcza. Ale za to rozpieścić może nas jedzenie. Mimo, że większość z nas żyje teraz świętami i świątecznym menu, piecze pierniki, serniki, lepi uszka i smaży rybę – to ja na przekór wszystkiemu proponuję wam coś iście wiosennego i mało świątecznego. Bo kto komu zabroni? Zanim zasiądziemy do świątecznego stołu, musimy pożywić się czymś zdrowym, co doda sił i sprawi przyjemność. Tym czymś może być pyszna sałatka z granatem. Aby nie było zbyt owocowo, całość przełamiemy serem pleśniowym. Już na samą myśl o tym, cieknie mi ślinka! Tego typu sałatka to prawdziwa bomba witaminowa.

Jak poprawić metabolizm?

jak przyspieszyć metabolizm

Metabolizm – termin ten nierzadko pojawia się na ustach lekarzy i dietetyków. Szczególnie poruszany jest przy okazji diet i osób, które borykają się z nadwagą. Mówi się wtedy o wolnym metabolizmie, który utrudnia proces chudnięcia. Tylko nieliczni szczęściarze mogą poszczycić się szybkim metabolizmem, które nie powoduje odkładania się tkanki tłuszczowej. Mimo, że w dużej mierze metabolizm jest naszym dziedzictwem i wynika z genów, to jednak my sami również możemy mu pomóc i zawrócić go na dobre tory. Jak poprawić metabolizm? O tym poniżej!

Zdrowe odżywianie – od czego zacząć?

jak zdrowo się odżywiać

No dobrze – postanowiłaś zdrowo się odżywiać. Bo chcesz czuć się lepiej we własnym ciele, chcesz mieć piękniejsze włosy, zdrowszą cerę. Chcesz czuć się lekko i mieć lepszą formę. Wszystko super, ale nie wiesz jak od czego zacząć? Poniżej znajdziesz kilka złotych zasad zdrowego odżywiania. Mam nadzieję, że pomogą ci rozpocząć przygodę ze zdrowym stylem życia. Powodzenia!

Imbir na odporność

sok z imbiru na odporność

Jesień to sezon, który potrafi solidnie dać w kość. To właśnie teraz jesteśmy narażeni na spadek odporności, a każdy atak wirusów ma szansę zakończyć się chorobą. Co robić? Na pewno warto skorzystać z pomocy matki natury, która ma nam wiele do zaoferowania. Cytryna, miód, maliny – to tylko kropla w morzu dobrodziejstw. Genialnym wynalazkiem jest imbir, który w wielu kręgach traktowany jest jak lekarstwo.

Pij na zdrowie: sok z dyni

sok z dyni zalety

Za co większość z nas kocha jesień? Za dynię! Można z niej wyczarować prawdziwe cuda, zaczynając od pysznych ciasteczek, poprzez ciasta, smoothie, na bardziej wytrawnych daniach kończąc. Dynia nie tylko smakuje, ale także słynie z wyjątkowych właściwości zdrowotnych i wartości odżywczych. A co powiecie na sok z dyni? Ten nieprzetworzony i własnoręcznie przygotowany można zdziałać prawdziwe cuda. Jakie dokładnie?

Weganie a wapń

weganie a wapń

Nie da się ukryć, że wapń jest nam niezbędny do zdrowego funkcjonowania. To on jest odpowiedzialny za mocne kości i zęby. To on bierze udział w procesach przemiany materii. W końcu to on bierze udział w krzepnięciu krwi, a także odpowiada za nastrój i prawidłowy sen. Przyjęło się, że najlepszym źródłem wapnia jest mleko i produkty mleczne. Tymczasem prawda jest taka, że w mleku i serach tego wapnia wcale nie jest więcej niż w roślinach! Dlatego też nie jest prawdą, że weganie cierpią na niedobory wapnia bardziej niż osoby spożywające mleko. Odpowiednio skomponowana dieta wegan potrafi dostarczyć takich ilości wapnia, jakich każdy z nas potrzebuje.

Błędy w odchudzaniu. Sprawdź, czy ich nie popełniasz!

błędy żywieniowe

Każdy z nas chce być piękny, a przede wszystkim szczupły. Każdy z nas przynajmniej kilka razy w życiu próbował zrzucić zbędne kilogramy stosując rozmaite diety odchudzające. I nawet jeśli coś tam się udało i waga drgnęła choć trochę, to i tak utracone kilogramy wracały. Niestety, większość z nas chcąc mieć upragnione kształty i upragnioną wagę popełnia szereg błędów. Co robimy nie tak, że nie chudniemy, albo co gorsza – chudniemy tylko na chwilę?