Nauka sportów walki dla dzieci
Źródło Pinterest

Jeżeli naszego malucha rozpiera energia, powinniśmy zastanowić się nad zapisaniem go na zajęcia, które pozwolą mu spożytkować nadmiar jego sił. Jednym ze sposobów na wykorzystanie niespożytej energii dzieci jest posłanie ich na lekcje sportów walki. Malcy mogą rozpocząć treningi sportów walki już po ukończeniu 5 roku życia.

Na początek najważniejsze jest wybranie nie tyle odpowiedniego stylu walki, co dobrego instruktora, który będzie umiał rozwinąć ogólną sprawność dzieci i ich cechy charakteru. Na treningi przyjmowane są dzieci, które ukończyły 5 lat, ponieważ mają już właściwy stosunek do własnego ciała i potrafią odpowiednio zachować się w grupie ćwiczących. Nauka np. karate dla najmłodszych może być także sposobem na integrację maluchów z rodzicami, ponieważ rodzice również mogą wziąć udział w treningu. Wspólny trening jest polecany, żeby ośmielić malca, poprawić własną kondycję fizyczną, a także poznać instruktora i sprawdzić jak wyglądają prowadzone przez niego ćwiczenia. Lekcję sportów walki razem z dzieckiem są okazją do wspólnej zabawy i zaciśnięcia więzi rodzica z dzieckiem.

Najczęstszym argumentem przeciwko posyłaniu małych dzieci na naukę sportów walki są obawy rodziców, że na zajęciach malcy mogą uczyć się agresji. Celem zajęć nie jest jednak propagowanie agresywnego zachowania tylko pokazanie dzieciom jak mogą wykorzystać swoje ciało do obrony. Nacisk instruktorów kładzie się na pokazanie malcom jakie są ich silne i słabe strony. Poprzez współzawodnictwo i treningi z przeciwnikiem, dzieci uczą się nie tylko szacunku do przeciwnika ale również do samego siebie. Zwolennicy sportów walki przekonują, że pokazują one jak panować nad agresją i unikać fizycznej konfrontacji.

Nauka sportów walki pomoże dziecku ukształtować świadomość własnej wartości w grupie i sprawi, że dzieci nauczą się, że powinny unikać używania przemocy w kontaktach z rówieśnikami. Zajęcia na macie pozwolą także dzieciom „wyszaleć się”, a maluch po treningu będzie znacznie spokojniejszy, dzięki czemu będzie mógł spożytkować resztę swojego czasu na naukę albo inne rodzaje aktywności.

Co ważne, dzięki regularnym treningom, malcy łatwiej zachowają dobrą kondycję, a konieczność uczestnictwa w zajęciach nauczy ich obowiązkowości. Jedynym z poważniejszych zagrożeń związanych ze sportami walki jest ryzyko kontuzji, dlatego nie zaleca się posyłania na treningi dzieci, które mają łamliwe kości albo problemy natury zdrowotnej. Jeżeli nie chcemy żeby nasze dziecko całymi dniami przesiadywało przed komputerem albo telewizorem, musimy nauczyć je uczęszczać na dodatkowe zajęcia. Zapisując dzieci na naukę sportów walki możemy dać im szanse na zapoczątkowanie pięknej przygody ze sportem, która będzie trwała przez całe ich życie.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Żaneta Jasina

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.