Nietolerancja laktozy

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Zagłosuj!)
Loading...
nietolerancja laktozy
źródło: http://www.ofeminin.pl

Nietolerancja laktozy to dziś dość częsty problem. Borykają się z nim zarówno dzieci, jak i dorośli. I mimo, że wiele osób go wyśmiewa i lekceważy, to jednak choroba może bardzo utrudnić życie i znacznie obniżyć jego jakość. Wzdęcia, bóle brzucha, uczucie przelewania, wysypka – to tylko niektóre z objawów nietolerancji laktozy. Czym dokładnie jest ta choroba i jak ją rozpoznać? O tym poniżej.

Laktoza, czyli co?

Laktoza to najprościej mówiąc cukier, który występuje w mleku krowim i co za tym idzie, w produktach na bazie mleka krowiego. Aby laktoza była strawiona w naszym organizmie, potrzebujemy enzymu, który go rozłoży. Tym enzymem jest laktaza. Niestety, u niektórych osób występuje on w niewielkich ilościach lub jego aktywność jest bardzo mała. Jeśli enzym nie jest wystarczająco rozwinięty w organizmie, mamy duże problemy z trawieniem cukru – laktozy. W ten sposób powstaje jedna z najczęściej występujących ostatnio chorób – nietolerancja laktozy.

Nietolerancja laktozy niejedno ma imię

Z nietolerancją laktozy można się urodzić lub można na nią „zapracować” wraz z wiekiem. Nie jest więc powiedziane, że nietolerancja laktozy to przypadłość tylko dzieci. Również osoby w wieku dojrzałym mogą się z nią zmagać. U wielu osób nietolerancja daje o sobie znać dopiero po 20 lub 30 roku życia. Tak więc przypadłość ta może być wrodzona, pierwotna i wtórna. Pierwsza, jak sama nazwa wskazuje, występuje już od urodzenia. Jeśli chodzi o nietolerancję pierwotną, to jest ona dziedziczna. Zwykle osoby chorujące na ten typ, w dzieciństwie nie mają problemów z trawieniem laktozy. Problem pojawia się dopiero w wieku dojrzewania lub już w wieku dorosłym. A co z nietolerancją wtórną? Zwykle ma wówczas charakter przejściowy i może być związana z urazem błony śluzowej jelita. Przyczyną tego typu nietolerancji są różne choroby jelitowo-żołądkowe, a także przyjmowanie antybiotyków.

Jakie objawy powinny zaniepokoić?

Nietolerancja laktozy może objawiać się w różny sposób. U niektórych mogą to być wzdęcia i bóle brzucha po jedzeniu. U innych po wypiciu mleka lub zjedzeniu produktu na bazie mleka krowiego mogą wystąpić biegunki. U jeszcze innych pojawią się nudności, wymioty, silne gazy, kolki. Najczęściej objawy te pojawiają się mniej więcej 2 godziny po spożyciu mleka. Jeśli wasze dziecko lub wy sami miewacie wyżej wymienione objawy, skonsultujcie je z lekarzem.

 

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Zagłosuj!)
Loading...

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.