Jak i czym żywić dorosłe koty?

źródło: pinterest
źródło: pinterest

Dziś będzie trochę nietypowo, bo o żywieniu kotów. Raz na jakiś czas będę was raczyć tego typu informacjami. W końcu nasi mali milusińscy potrzebują równie rzetelnej opieki, co my.

Potrzeby żywieniowe kotów na różnym etapie życia są różne. Innego żywienia wymagają małe kocięta. Innego koty dorosłe. Małe kotki potrzebują więcej białka, aniżeli koty dorosłe. Białko niezbędne jest im do budowy i rozbudowy mięśni. Małe kotki potrzebują też więcej witamin i składników mineralnych, niż koty dorosłe. Małe kocięta potrzebują także specyficznego tłuszczu, znanego jako DHA, który jest niezbędny dla rozwoju wzroku i mózgu. A czym żywić koty dorosłe? O tym poniżej.

Żywienie kotów dorosłych – podstawa

Żywienie kotów dorosłych powinno opierać się na dostarczaniu zwierzakom mięsa. Mimo, że koty nie wszystkim kojarzą się z mięsożercami, to nimi są. Do prawidłowego rozwoju i szczęścia potrzebują solidnej porcji mięsa.

Koty potrzebują niektórych składników odżywczych, które można znaleźć jedynie w źródłach zwierzęcych, takich jak mięso. Są to niezbędne kwasy tłuszczowe, aby wspierać zdrową skórę i sierść, niezbędne aminokwasy produkujące bloki białek, które nie mogą być wytwarzane przez ciało oraz witaminy dla wspierania naturalnej ochrony. Jakie mięso podawać kotom? Może to być drób, dziczyzna, wołowina lub jagnięcina. O ile wołowinę można podawać kotom w postaci surowej, wszystkie inne rodzaje mięs należy podawać po obróbce termicznej.

Żywienie kotów dorosłych – pozostałe produkty

W żywieniu dorosłych kotów ważną rolę odgrywają także ryby. Pamiętajcie jednak, aby nie podawać ich częściej, niż jeden raz w tygodniu.

Żywienie kotów nie może obyć się bez warzyw. Niektóre warzywa (jak np. groszek) są dobrym źródłem białka. Warzywa, takie jak pulpa buraczana i cykoria są naturalnym źródłem włókna pokarmowego, które jest korzystne dla „dobrych bakterii” żyjących w przewodzie pokarmowym kota i pomaga utrzymać zdrowie układu trawiennego. Jednym z lepszych warzyw dla kotów jest również marchewka. Ją także można serwować naszym pupilom.

W niektórych przypadkach, zwłaszcza jeśli kociak nie ma tendencji do tycia, raz na jakiś czas można uraczyć go porcją nabiału. Może to być śmietanka lub żółty ser. Dobrym rozwiązaniem są także jogurty, które służą do odbudowy flory bakteryjnej, zwłaszcza po przebytych chorobach układu pokarmowego.

Gotowa karma

Aby być pewnym, że Twój kot otrzymuje wszystkie potrzebne mu składniki odżywcze, z powodzeniem można sięgnąć po gotową karmę dla kotów, np. PURINA. Odpowiednio skomponowane posiłki dostarczą kotu niezbędnych witamin i minerałów, które nie tylko zapewnią zwierzakowi zdrowie, ale także zadbają o dobrą kondycję skóry i sierści.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Żaneta Jasina

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.